„Česku vinou krátkozraké a pasivní evropské politiky současné vlády hrozí, že přijde na dlouhou dobu o právo účastnit se vyjednávání a ovlivňovat důležitá rozhodování, které na ni budou mít zásadní dopady,“ říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.
„Místo spoléhání na Mezinárodní měnový fond (MMF) bychom dali přednost založení Evropského měnového fondu (EMF) oprávněného vydávat evropské dluhopisy. V tuto chvíli však respektujeme dohodu, že členské státy eurozóny a dobrovolně i další země EU, poskytnou MMF půjčku ve výši 200 miliard eur, která potom bude následně využita k půjčkám ohroženým zemím,“ dodal Ondřej Liška.
„Rozhodování o této půjčce nemůže být ponecháno na centrální bance, protože z toho plynou závažné zahraničně-politické důsledky. Pokud by v eurozóně opravdu došlo ke krizovému vývoji, budeme ohroženi i my. Naše dnešní solidarita znamená, že i nám se v budoucnu dostane pomoci, pokud by to bylo potřeba,“ říká Jiří Čáslavka, ekonomický expert Strany zelených.
„Půjčka z devizových rezerv ČNB nezvýší naši zadluženost a rizika jsou minimální, je téměř vyloučené, že by nám fond peníze nevrátil, protože splatnost úvěru MMF má přednost před ostatními závazky,“ dodal Jiří Čáslavka.
Strana zelených na víkendovém sjezdu v Pardubicích přijala také Deklaraci k budoucnosti Evropské unie, která přináší návrhy konkrétních kroků, jak reagovat současnou ekonomickou krizi v EU i to, jak dát evropskému projektu nový směr a cíl.