ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,01. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

31.05.2017 0:50:00

Je důležité, aby se do centra Prahy navracel autentický život

Je důležité, aby se do centra Prahy navracel autentický život

Pro místní obyvatele představuje náves, pro turisty jedno z nejatraktivnějších pražských náměstí. Před necelým rokem z Malostranského náměstí zmizelo parkoviště. I v sezóně 2017 bude Malostranské náměstí možné využít pro nekomerční aktivity.

 „Mimořádně mě těší, že se náměstí proměnilo z parkoviště v místo kulturních akcí i sousedských slavností,“ říká Petra Kolínská. „Je důležité, aby se do centra Prahy navracel autentický život. Proto velmi pečlivě vybíráme, jaké akce se zde smí konat. Ty čistě komerční odmítáme – vítány jsou zde hlavně lokální a neziskové aktivity“.

O chod náměstí se od července 2016 stará koordinátorka, působící při Institutu plánování a rozvoje Prahy (Praha), která zajišťuje výběr akcí, jejich hladký průběh i pořádek na náměstí. Institut dnes předložil Radě hl. m. Prahy zprávu o tom, jak se zkušební provoz na Malostranském náměstí osvědčil. Zpráva obsahuje i doporučení, jak by náměstí mělo fungovat dál. Zlepšit by se měl i pravidelný úklid náměstí.

Mezi zajímavé akce, které se na Malostranském náměstí v dohledné době uspořádají, patří např. „Prastánek" Františka Skály – umělecký objekt ušitý náměstí na míru, realizovaný v souvislosti s autorovou výstavou ve Valdštejnské jízdárně nebo site-specific hudební instalace současné hudby ve spolupráci s HAMU.

V Praze je poměrně složitý systém správy veřejných prostranství. Většinu zájemců z řad pořadatelů kulturních či uměleckých akcí odradí množství razítek i poměrně vysokých poplatků. Výhledově by proto měla vzniknout Koncepce užívání klíčových veřejných prostranství. Provoz Malostranského náměstí by měl sloužit jako jeden z příkladů, jak díky pozici koordinátora a jasným pravidlům užívání prostoru usnadnit. V letních a podzimních měsících přes něj projde za hodinu v průměru 4 870 lidí.

Od července 2016 z náměstí zmizela auta a stalo se tak prostorem pro odpočinek či konání kulturních akcí. Proběhl zde Tříkrálový průvod, promítání grotesek Charlieho Chaplina s živým hudebním doprovodem, zpívání koled či sousedská slavnost Zažít město jinak!. Náměstí hostilo i výstavy mladých sochařů s AVU. Pod platanem navíc přibyly stolky a židle v rámci projektu Pražské židle.

Magistrát ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR Praha) proto v roce 2014 vyhlásil mezinárodní urbanisticko-architektonickou soutěž na ideové řešení prostoru Malostranského náměstí, kterou vyhrál návrh architektů Martin Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. V srpnu 2016 se pražští radní usnesli na uzavření smlouvy s Ateliérem Hájek o dopracování urbanisticko-architektonické studie na Revitalizaci Malostranského náměstí. Realizace návrhu se očekává na rok 2018.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama