solidarita s uprchlíky
Myslíte si, že jsou Češi xenofobním národem víc než jiné státy v Evropě, ale i ve světě? Co říkáte na kritiku, že údajně nejsme solidární a na podmínky, které nám Sobotka ohledně uprchlíků vyjednal?
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
Neřekl bych, že jsou Češi xenofobní, spíše nejsme zvyklí na soužití s cizinci. Není ani příliš divu, během minulého století došlo k národnostní homogenizaci - možná by se dalo říci "zglajchšaltování" - českého prostoru: přišli jsme o židovskou menšinu, Beneš se postaral o "vylikvidování" českých Němců, rozešli jsme se se Slováky.
Pojem "solidarita" je ošidný. Původ je v latinském "solidus", což znamená "pevný", "celistvý". Termín římského práva "in solidum" znamenal, že dotyčný(-í) přejímá(-ají) dobrovolně odpovědnost za všechny závazky. Francouzská revoluce, od níž se odvíjí veškeré současné neštěstí našeho světa, a socialisté 19. stol. (komunisté tomu již jen nasadili korunu) to poněkud překroutili a z dobrovolnosti se stala "morální povinnost" spoludpodílet se, pomáhat. Ve 20. století si socialisté vynutili zákonnou povinnost solidarity (např. progresivní daně) a v této tradici nyní pokračuje Evropská komise, pokud jde o kvóty na uprchlíky. Z tohoto hlediska mi jakožto konzervativnímu politikovi, byť t. ć. v opozici, nezbývá, než postup premiéra ocenit kladně.