Piráti navrhnou, aby se zákon o jednorázovém zmrazení platů ústavním činitelům pro rok 2021 projednal zkráceně, tedy jen v prvním čtení. „Chceme mít jistotu, že se novela projedná ve Sněmovně co nejrychleji, aby mohla od ledna vstoupit v platnost. Spolu s pirátským poslancem Mikulášem Ferjenčíkem, který je členem Rozpočtového výboru, začneme o záměru jednat se zástupci ostatních politických stran. Doufáme, že naši snahu s ohledem na krizovou situaci v zemi podpoří. V současné době je totiž systém nastaven tak, že by se platy poslanců a senátoru příští rok automaticky zvedly bez ohledu na to, jak se daří naší ekonomice, živnostníkům či zaměstnancům,“ vysvětlil Bartoš s tím, že Piráti připravují také druhý legislativní návrh, který by do budoucna nastavil odměňování politiků férověji.
„Zmíněné jednorázové zmrazení platů je naší rychlou odpovědí na aktuální krizovou situaci. Jde ovšem jen o dočasnou záplatu. Problematiku zvyšování platů poslanců či senátorů je třeba řešit i z dlouhodobého hlediska, proto připravujeme také druhý komplexnější návrh, který by měl narovnat současný systém. Nyní se platy politiků zvyšují v návaznosti na růst průměrné mzdy ve státním sektoru, to ale neodráží stav ekonomiky jako celku. Navíc to může u veřejnosti vzbuzovat podezření, že si politici zvyšováním platů úředníků, učitelů a dalších vlastně zvyšují odměny sami sobě. Spolu s poslanci dalších stran proto pracujeme na řešení tohoto problému, návrh předložíme, jakmile budou k dispozici potřebná data o stavu ekonomiky,“ doplnil pirátský poslanec Ferjenčík. Tento návrh přitom Piráti nepředstavují ve Sněmovně prvně, snažili se ho prosadit už například v roce 2018. Záměr tehdy dolní komora Parlamentu zamítla.
„Úsporu by bylo možné využít například na masivnější testování na koronavirus a rychlejší trasování lidí, kteří přišli s nakaženými do kontaktu,” uzavřel Ferjenčík.