Prapor, mající nacistický symbol i v logu, pořádá i „dětský vojensko-vlastenecký tábor“. Pro „kluky od šesti let“ (viz fotodokumentace v příloze). „Instruktorem“ je Oleksij, v praporu Azov velitel roty. Aby to, odkud fouká, nikomu neuniklo, i tábor za humny Kyjeva běží pod názvem „Azovec“.
Nejde o variaci na „den otevřených dveří“. Zaznamenal to i britský Daily Mail. Zmíněné snímky glosoval kategoricky: „Šokující obrázky z útrob neonacistického vojenského tábora ukazují rekruty, jimž není víc než šest, cvičené ve střelbě (třebaže platí příměří)“.
The Kyiv Post to napadá jako kachnu. Hned nato však doznává: „Tábor pořádá prapor Azov, založený zákonodárcem Andrijem Bileckým, jeho původním velitelem. Děti si tu jen nehrají na vojáčky – dostává se jim reálného vojenského výcviku od vojáků, kteří bojovali v první linii ruské války proti Ukrajině.“
Nacistická symbolika huláká i z triček, které ti kluci nosí místo mundůru. „Výcvikový program letního tábora je prvou fází verbování dětských vojáků, odporujícího mezinárodnímu právu.“ Vštěpuje jim – „pod insigniemi SS“ - i „familiární vztah k zacházení s lehkými automatickými zbraněmi“.
„Neonacistický letní tábor, cepující a indoktrinující malé děti ve válečném umění“ – dokládá Chossudovsky i z The Kyiv Post - „spadá pod jurisdikci ukrajinské Národní gardy (financované Ministerstvem vnitra)“.
„Letní tábor Azovec“ - píše sama anglická reprobedna „Majdanu“ - „běží od 22. června v cyklu týdenních programů pro skupiny 30 až 40 dětí. Oficiálně je určen dětem od 9 do 18 let, jsou tu však i zhruba sedmileté děti. Pár z nich se ho účastní i po několik týdnů po sobě.“
Tábor je „kontroverzní hlavně tím, že pořádají vojáci Azova, z nichž někteří byli označeni za krajní pravičáky a neonacisty. Kritici tvrdí, že logem praporu je ´Vlčí hák´ naruby, vyvolávající sice nepřímé, přesto nevábné asociace s nacismem.“ Bileckij sice v „dřívějších interview s ukrajinskými médii namítal, že symbolika nebyla pochopena správně“. Protože „písmenům ´N´ a ´I´ coby insigniím Azova prý třeba rozumět jako iniciálám ´národní ideje´.“
„Bileckij na Ukrajině založil neonacistickou strukturu, zvanou Sociálně-národní shromáždění, a v řadách praporu jsou nesporně i neonacisté, část z nich si to nechala i vytetovat. Některá média uvádějí, že k neonacismu se hlásí na 20 procent příslušníků praporu, důstojníci praporu pro komunikaci s médii to však vždy rozhodně popírají a trvají na ton, že Azov, jakožto vojenská formace, ideologii svého zakladatele Bileckého nesdílí a řídí se výlučně ideologií odhodlaného vlastenectví.“
Když The Kyiv Post navštívil Azovec, „děti tu měli plné ruce práce s rozborkou a sborkou samopalů AK-47, nácvikem míření (se vzduchovkami), sebeobrany, zaujetí bojových pozic a výkonu strážní služby“. U „večerních táboráků se učí vlastenecké písně z dob ukrajinského boje za nezávislost od počátku do poloviny 20. století. Dnes je nepřítelem Rusko. Chlapec, usazený na kládě, šeptá: ´Chci, aby ta válka skončila a my ty Rusy pobili do jednoho.´“
To „ďábelské hecování nevinných dětí k nenávisti vůči etnickým Rusům a oponentům kyjevského režimu“ má ovšem – dodává kanadský profesor – „bohaté zázemí i v podobě vojenské pomoci Spojených států ukrajinské Národní gardě prostřednictvím Ministerstva vnitra“. Téhož rezortu, který „koordinuje ´protiteroristickou operaci´ v Donbasu“.
Třebaže Kongres svou zvláštní novelou americkou asistenci praporu Azov zablokoval, v „praxi do něj peníze tečou dál“. Jednak přímo z konta „vojenské pomoci pod jurisdikcí Pentagonu“. Také však „kalifornské Národní gardy, která s ukrajinskou Národní gardou, jejíž součástí je i prapor Azov, uzavřela partnerství.“
Cílem je – praví erární legenda – „prosazovat demokracii, ekonomiku volného trhu a a vojenskou reformu“. A za tím účelem „budovat institucionální filiálky na dlouhodobé bázi“. „Kalifornsko-ukrajinské partnerství podporuje velvyslance Spojených států na Ukrajině“ – a „šéfa velitelství evropských sil Spojených států“.
.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE