PhDr. Josef Skála, CSc.

historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • KSČM
  • mimo zastupitelskou funkci
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 4,24. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

27.06.2016 12:26:53

Svědomí genocidy je selektivní

Svědomí genocidy je selektivní

„27 miliónů. Tolik sovětských občanů zahynulo coby oběť německé války v letech 1941 až 1945. To číslo tu mnozí neznají. Anebo znát nechtějí,“ všímá si Peter Jahn, historik a letitý šéf Německo–ruského muzea v Berlíně–Karlshorstu.

Je to už téměř deset let, píše Andreas von Westphalen. Jahn mířil do černého už tehdy: „Těžko se ubránit obavám, že většině lidí v této zemi obrovský rozsah teroru, rozpoutaného Němci v oněch třech a půl letech v SSSR, nedochází dodnes.“

„Přepadení sovětského Ruska německým wehrmachtem bylo pod krycím názvem ´Operace Barbarossa´ naplánováno do detailu už rovný rok předem. Zničení  ´židobolševismu´ bylo  z hlavních politických cílů Adolfa Hitlera. ´Barbarossa´ patří k největším válečným zločinům v dějinách lidstva.“

22. červen 1941 patří k „nejdůležitějším dnům v dějinách Evropy… Byl to začátek katastrofy, již se zdráháme popsat,“ píše americký historik Timothy Snyder. „Na straně ´Osy´ stála největší invazní armáda, jaká se kdy dala dohromady: téměř 3,6 miliónů německých a spojeneckých vojáků, kolem 3.600 tanků, a přes 2.700 letadel. Sovětský svaz během války mobilizoval více než 30 miliónů vojáků. Délka fronty leckdy dosahovala 3.000 km.“

„Německá válka proti Sovětskému svazu vešla do dějin jako nejbrutálnější a nejrozsáhlejší tažení. Historik Wolfram Wette ji označuje za ´největší exces násilí v moderních dějinách lidstva´. Žádná jiná země neztratila po celé světové dějiny tolik lidí, jako Sovětský svaz za 2. světové války. Podle současných odhadů zemřelo 26,6 miliónů sovětských občanů. Za oběť války tak padl každý sedmý, víc než polovina z nich byli civilisté. Jen během blokády Leningradu zemřelo kolem miliónu lidí. To je ´zhruba dvakrát tolik civilních obyvatel, než  v Německu následkem spojeneckých náletů za celou válku´. A to ´jen´ za 857 dnů, jež blokáda Leningradu trvala.“

„Zemřelo 11,4 miliónů sovětských vojáků. Během pouhých dvou měsíců války ztratila Rudá armáda téměř tolik mužů, jako USA a Velká Británie po celou její dobu. Německé ozbrojené síly utrpěly své největší ztráty na východní frontě.“ Wehrmacht tu přišel k 80 % všech padlých.

„Tolik válečných zajatců a za tak krátkou dobu, jako rudoarmějců, zvláště pak od října 1941 do května 1942, nezahynulo ještě nikdy v dějinách. Ze zhruba 5,7 miliónů sovětských válečných zajatců jich zahynuly 3,3 miliónu, tedy asi 57 procent – následkem hladu, mrazu, epidemií či násilné smrti. Naproti tomu britských a amerických vojáků zemřela v německém zajetí 3,5 %. Timothy Snyder ten kontrast uvádí takto: ´Na podzim 1941 umíralo za jediný den tolik sovětských válečných zajatců, jako britských a amerických za celou válku.´ Německou okupací prošlo na 60 miliónů sovětských občanů, 16,5 miliónů z nich bylo evakuováno.“ Naproti tomu „Němců, zbavených domova během 2. světové války a v letech následujících, bylo na 12 miliónů.“

Byla to také „koloniální válka za ´německý životní prostor´ na východě“. Připomíná to i řada německých historiků. „Historiografie německo–sovětské války opomíjí až příliš často to, že přepadením Sovětského svazu 22. června 1941 sledovalo Německo i ryze ekonomické cíle,  totiž dobytí ´životního prostoru na východě´,“ píše Ralf-Dieter Müller. „A jeho kolega Christian Hartmann zdůrazňuje, že ´tažení bylo od počátku koncipováno jako rasově ideologická vyhlazovací válka´.“

Adolf Hitler byl skutečně názoru, že „tyto národy mají v prvé řadě vůči nám úkol, aby nám hospodářsky sloužily“. A jde tak hlavně o to, „aby se z obsazených ruských oblastí vytěžilo, co se jen dá“. Dva dny před začátkem války zdůraznil Hitler její ekonomické motivy znovu: „Cílem musí být zajistit si dobytím všechny ty oblasti, na kterých máme zvláštní obranně- ekonomický zájem.“ Na poradě 16. července 1941 formuloval svůj plán, pokud jde o budoucí osud dobytých ruských území, takto: „Okupovat, spravovat, vykořisťovat.“ Zpočátku se to jevilo nanejvýš slibně. [D1] Ještě v prosinci 1941 si člen představenstva Dresdner Bank nemohl vynachválit „největší amortizační plán dějin“.

Agrese proti Sovětskému svazu „zahájila zcela novou kapitolu v dějinách koloniálních válek. Říšský vůdce SS Heinrich Himmler formuloval její rasově-ideologický základ roku 1942 následovně: ´Naším úkolem není východ germanizovat ve starém smyslu, to znamená naučit lidi tam žijící němčině a vysvětlit jim německé zákony, ale postarat se o to, aby na východě žili jen lidé skutečně německé, germánské krve.´“

To vše ovšem, připomíná von Westphalen, lemovaly „čtyři utopie“. Shrnul je už citovaný Timothy Snyder: „Blesková válka, likvidující Sovětský svaz během několika týdnů“; „plán vyhubit 30 miliónů lidí během několika měsíců“; „´konečné řešení´, tedy Evropa zbavená do konce války všech Židů“ a „´Generální plán Východ´, mající západní území Sovětského svazu změnit v německou kolonii“.

Plán „řízeného hladomoru“ byl součástí řady dokumentů už na prahu války. Například v zápisu z porady státních tajemníků 2. května 1941 stojí doslova, že „až se ze země odveze, co je důležité pro nás, hlady bezpochyby zemřou milióny“. Servítky si nebere ani  „hospodářsko–politická směrnice“ ze 23. května téhož roku: „Mnoho desítek miliónů lidí se v této oblasti stane nadbytečnými a budou muset buď zemřít nebo se vystěhovat na Sibiř.“

„Generální plán Východ“ byl „genocidní strategií ´germanizace´ celého ´východního prostoru´. S cílem ´vystěhovat 31 miliónů lidí a 14 miliónů ponechat v osídlených oblastech jako pracovní sílu, určenou k poněmčení´.“

„Zhruba pět týdnů před začátkem války pozbyly tzv. výnosem válečného soudnictví platnosti i ty nejzákladnější normy mezinárodního válečného práva, a byly tak položeny základy téměř úplného zrušení práv civilní populace. Výnos mimo jiné nařizoval, že příslušníci wehrmachtu nebudou stíháni za trestné činy vůči obyvatelstvu okupovaných území, a povoloval dokonce kolektivní násilí. Zplnomocňoval zároveň každého důstojníka, aby rozhodoval zcela o své vůli i o popravách ´podezřelých civilistů´ bez soudu.“  



„Niemand wird vergessen. Nichts wird vergessen“

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama