21.07.2012 10:35:12
Ty, ty, ty, ty nezbedo Kalousku
Záznam z vystoupení k vyslovení nedůvěry vládě dne 18. 7. 2012.
Tohle s úsměvem řečené blahosklonné „ty, ty, ty“ se týkalo ministra financí za to, že volal vyšetřovateli kauzy letounů CASA, zřejmě na něj hrubě útočil a to si dovolil přesto, že je v této věci v několikanásobném konfliktu zájmů. Tato kauza se totiž týká „osoby jemu blízké“ pana Richarda Hávy a jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové.
A to není vše. Teď vám přečtu, jak na tohle zareagoval předseda strany pana Kalouska Karel Schwarzenberg: "Dějinná zkušenost nám říká, že ve všech státech jsou zbrojní zakázky využívány k financování stran a jsou spojeny s velkými postranními poplatky. Vždycky na tom chce někdo vydělávat, aby vládní strany něco dostaly."
Tohle nám říká předseda strany TOP 09, zřejmě aby nám vysvětlil, co se to s těmi letouny CASA vlastně odehrálo a proč musely být předraženy zhruba o 650 miliónů. Takže k čemu že ty peníze vlastně byly? V dubnu se nakupují předražené letouny CASA, v květnu vznikla strana TOP 09. Máme si tedy myslet, že peníze za CASY šly do kasy strany TOP 09?
To je možná důvod proč tady ministr Kalousek řádil jako dělo urvané na palubě lodi. Proto se začal chovat jako politik utržený ze řetězu, který nerespektuje žádná pravidla žádné instituce. l'Etat c'est moi, stát jsem já! A jestli mi někdo odporuje, tak je nýmand a odstraním ho z cesty! Zlikviduji každého, kdo se mi postaví.
Takovéhle chování destruuje systém. Tohle chování destruuje demokracii. Tady se překročila míra. A to nejenom proto, že se o tom píše v Rakousku i v Německu, kde se dokonce překládají vulgární výrazy, které pan Kalousek tak hojně rozsévá. (Nedávno právě v Německu odstoupil prezident „pouze“ za to, že volal redaktorovi, aby neuveřejnil článek, který se týkal jeho osoby.Svatá prostoto.) Nejde jenom o to, že to je ostuda, která překračuje hranice ČR, ale ministr, který dává lidem najevo: vy jste póvl, ten dává všem příklad, úřadům, institucím, že k lidem je možné se chovat jako k póvlu! Týká se to úředníků, policie, všech! Lidé jsou póvl! Takhle se chová ministr této vlády! A premiér mu to schvaluje! A pak to vyřídí tím, že řekne: „Ty, ty, ty, kluku, to jsi přehnal.“
Copak pan premiér si nevšiml toho, že krátce potom co vydal příkaz, že nikdo z politiků nesmí volat policistům, ministr Kalousek tento příkaz hned 3x porušil? Co to je za premiéra, který na tohle řekne pouze: „Ty, ty, ty kluku to jsi to trochu přehnal, ty na mě úplně kašleš!“
Není to málo, pane premiére, na to, co se tady odehrálo? A vy si myslíte, že to je jenom jedna taková epizodka, že to je něco, co se stalo jenom shodou okolností, prostě mu ujely nervy, že to je jenom příklad hroucení jedné osobnosti, která už neví co, tak používá výrazy, které slušný člověk nepoužívá? To přece není jen příklad hroucení osobnosti jednoho ministra!
Vyvolali jsme hlasování o nedůvěře vládě, protože tady jde o hroucení státu. Jestliže takhle je možné nerespektovat pravidla hry, jestliže ministru financí se dovolí, aby prostě kašlal na pravidla, která se musí dodržovat mezi mocí výkonnou, soudní a justicí, jestliže se umožní, aby ministr takto diskreditoval funkci ministra, tak se tím diskredituje celá role vlády, shazuje se důvěryhodnost státu a státních institucí před očima veřejnosti.
Dodržování pravidel, dodržování určitého chování a vnější formy, to přece není nic podružného. To že dodržujeme formu a pravidla pomáhá udržet autoritu institucí. Podívejte se, když si zajedete do Británie, tak tam najdete soudce, kteří mají paruky. A když se zeptáte Britů, proč nosí paruky, vždyť to je přece hloupost, tak vám třeba odpoví: My samozřejmě víme, že paruky jsou přežitek nějaké tradice a zdánlivá podružnost a že bychom je mohli hned zítra zrušit, stejně jako celou královnu s jejím nákladným dvorem. Ale vlastně si nejsme úplně jisti, co vlastně vytváří autoritu, který poslední detail způsobuje, že to celé drží pohromadě a že stát díky tomu funguje. Tak si neodvážíme ani ty paruky odstranit, aby se nám to náhodou celé nezřítilo.
U nás si z toho hlavu neděláme. U nás ministr Kalousek i premiér Nečas předvádějí, že je dovoleno cokoliv. Není to ale hra s ohněm? Vy si opravdu myslíte, že tohle všechno se může dít beztrestně? Vy si myslíte, že česká demokracie tohle všechno snese?
Tomáš Garigue Masaryk říkal, že to chce padesát let, abychom si mohli být trochu jisti. My máme za sebou teprve pětadvacet. A tohle má procházet? Nezdá se vám, že tady riskujeme příliš, že ty instituce nebude nikdo brát vážně? Karel Schwarzenberg řekne, že to musíme chápat, že to je prostě běžné, takhle se peníze u zbrojních zakázek běžně všude kradou. Premiér prohlásí: "Vláda plukovníků nám nebude kecat do toho, kdo bude ministr?" Vy si myslíte, že tohle je všechno bez trestu? Copak se nebojíte toho, že když my nebudeme brát vážně rozdělení moci, pravidla, kterými se musí řídit demokratický stát, že pak zítra nebude nikdo brát vážně naše instituce? Proč si myslíte, že v této zemi se tak špatně vybírají daně? Když se nevyšetřuje IZIP, PROMOPRO ani letouny CASA? Kdo by pak platil daně takovému státu? Raději si ty peníze nechá na něco rozumného. Kdo v takovém státě bude respektovat zákony? Vy si opravdu myslíte, že tolerance k chování Miroslava Kalouska zůstane bez trestu?
Masaryk říkal, že máme budovat humanitní demokracii. Jestli měl pravdu, že státy žijí z těch ideálů, ze kterých vznikly - a před ním to říkal také Machiavelli a tuším také Thukydides, tak co my dnes držíme z těch ideálů, ze kterých ten stát za Masaryka vznikal? Nebo na to už všichni kašleme, po pětadvaceti letech si řekneme, že to vzdáme a vydáme se na cestu zpátky?
Pan premiér nám tady vypráví něco o ratingových agenturách a že ta čísla pořád vypadají slušně - tak máme držet pusu a krok. Těmihle čísly nás chce už poněkolikáté uchlácholit a nakrmit. Všichni se je máme opakovat před spaním, večer. Ale nakrmíme se tím opravdu? Stačí nám to? Dávají nám ta čísla pocit, že jsme ve státě, ve kterém chceme žít? Jak dlouho ještě vydrží tohle zaklínání panu premiérovi?
Možná, kdyby si pan premiér nelhal do kapsy, tak by si také všiml toho, že ekonomika tohoto státu už nějakou dobu neroste. Je podivné, že u všech sousedů motor ekonomiky jede lépe než u nás.Do téhle země nepřicházejí žádné nové investice. Hospodářství nám drží vývoz automobilního průmyslu, ale rozhodně to není tahle vláda, která by výkonu něčím přispívala. V německém Spieglu překládané výrazy pana Kalouska nám pouze přidávají na ostudě. Navzdory těm ratingovým číslům premiéra Nečase já se obávám, že naše země nepůsobí dobrým dojmem a její přitažlivost klesá.
A nejde jen o přitažlivost navenek, jde o nás samotné. Jde o budoucí charakter české demokracie. Jestli v této zemi bude možné, aby politik, který se cítí ohrožen uspořádal kobercový nálet na policii, jestli VIP politická osobnost si může beztrestně zasahovat do vyšetřování, pak tady budeme mít vládu státní mafie - Palermo a ne Masarykovu humanitní demokracii.
Možná jste někdy slyšeli o Masarykových humanitních ideálech. Zdá se vám, že tu uskutečňujeme ten široký rozvoj lidskosti, jak si to Masaryk představoval? Máte pocit, když půjdete mezi lidi, že vám někdo potvrdí, že se to vyvíjí tím směrem? Smějete se, že ne? K čemu pak ale tu republiku máme? Máme nějakou ideu státu, který chceme vytvářet a kvůli kterému vůbec ten stát máme? Přece ten smysl byl v tom, že máme vlastní představu, tradici, kulturu, názor na to, jak by měla vypadat společnost, v níž by se nám dobře žilo. Měli bychom mít pocit, že ten náš stát má nějaký smysl – třeba, že se tu lidé k sobě slušně chovají, člověk tu dostane šanci, na instituce se dá spolehnout, když jste v „rejži“. A když je nejhůř, tak vás tu nenechají na holičkách. A třeba, když je někdo šikovný, tak se talent určitě neztratí. A lidé, kteří mají odpovědnost a funkce, tak se chovají podle toho.
Možná se dnes v něčem láme to, čím tahle země bude. Ani to, že kolem v Evropě a ve světě zuří krize není důvod, abychom se chovali nekulturně. Žádná krize není důvod, abychom se stali nekulturním národem. Žádná krize není důvod, abychom přestali myslet na to, že jsme demokracie s humanitním cílem, který jí dával starý Tomáš Masaryk, kterého už dneska nikdo nečte. Ale pokud nikdo nepřijde s něčím novým a pokud se na tohle staré vykašleme, pak je otázka proč mladí – generace, která přichází by tady zítra měli žít? Identifikují se s touhle kulturou? Co jim tady bude stát za to a co zde bude ta přidaná hodnota?
Tahle současná vláda trpí věci, která žádná slušná vláda trpět nesmí. Také proto nedává této zemi žádnou budoucnost. I když dnešní hlasování o vyslovení nedůvěry bude marné, měla by co nejdříve skončit.
Záznam z vystoupení k vyslovení nedůvěry vládě dne 18.7.2012
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout