paliativní péče
Docela mě zasáhla reportáž ve 168 z neděle 4. Prosince, která upozorňuje na nepoměr mezi pacienty a počtem center, které by potřebným pomohli. Jsou u nás na jen 4. Zajímalo by mě, zda se tím vůbec někdo ze zákonodárců zabývá? Podle mě je to víc důležité než třeba protikuřácký zákon, kterému jste věnovali už tolik času. Děkuji za eventuální odpověď. Koníčková
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
15.12.2016 23:45:25 - PhDr. Zdeněk Soukup
Paliativní péčí se poslední dobou často zabýváme ve Výboru pro sociální politiku. Největším problémem je nedořešené financování. Služba, která má zajistit pokud možno důstojný a co nejméně stresující odchod ze života, je na jistém pomezí zdravotní a sociální péče. Tak zvané paliativní týmy jsou složené z lékařů a zdravotnického personálu i z psychologů, duchovních a dalších sociálních pracovníků. MZ a MPSV se dohadují /na můj vkus příliš dlouho/, jak týmy definovat a zaplatit. VZP ověřuje u několika paliativních týmů a hospiců určitý pilotní projekt. MPSV připravuje do novely Zákona o sociálních službách definici paliativní péče. Konečné slovo ale musí mít kraje. Ty objednávají a financují sociální služby. My zákonodárci vytváříme jenom první rámec. Je pravda, že některým krajům se do rozšiřování už tak přebujelého portfolia sociálních služeb nechce. Já osobně pokládám přešlapování kolem paliativní péče za velký dluh vůči seniorům a za ostudu.