Přednáška se koná v pondělí 9. června od 18.00 hod. v modlitebně Církve adventistů sedmého dne, Peroutkova 57 (BUS č. 137, st. Urbanova). Vstupné dobrovolné.
Víte, jak vznikl název lokality Farkáň a ulic Na Farkáně?
Pojmenování radlických ulic Na Farkáně (dříve také "na farkané") je odvozeno od hospodářské usedlosti čp. 26, které se říkalo Farkáň nebo také Malá. Usedlost čp. 26 stávala severně od kaple sv. Jana Nepomuckého nedaleko stanice metra Radlická. V poslední podobě vznikla kolem roku 1850, až do konce si uchovala venkovský ráz, i když zemědělská výroba se zde neprovozovala už od 50. let 20. století. Usedlost tvořily dvě budovy, obytná a stodola, završené sedlovou střechou a spojené branou s vraty a brankou. Dvůr byl od 70. let v rozvalinách a dnes již neexistuje. Ulice Na Farkáně nesou toto pojmenování od roku 1931.
Obecně je možné říci, že tradovaná pojmenování usedlostí často vycházela např. ze jména původního majitele, které však mohlo být i různě zkomoleno. Další informace by mohly být uvedeny v článku Hanuše Entnera (ENTNER, Hanuš. Na Farkáně. Zpravodaj dobrovolných aktivů Státní památkové péče a ochrany přírody v Praze. 15.10.1976, s. 21.)
Představu o rozsahu pozemků označovaných v roce 1840 pomístním jménem "na farkane" si můžete udělat z tzv. Císařských otisků Stabilního katastru. V tištěné podobě je naleznete v knize "Plán Prahy podle indikačních skic stabilního katastru (1840-1842)", online jsou dostupné na http://archivnimapy.cuzk.cz/.
Zdroj: Národní knihovna ČR, dostupné online na http://www.ptejteseknihovny.cz