Prof. Ing. Václav Klaus, CSc

  • BPP
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,3. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

10.06.2011 10:07:00

Příspěvkem k pádu komunismu Reaganovy zásluhy nekončí

Příspěvkem k pádu komunismu Reaganovy zásluhy nekončí

Předmluva prezidenta republiky ke sborníku CEPu „Ronald Reagan – Sto let od narození“

Sto let od narození Ronalda Reagana je výročím, na které by se nemělo zapomenout. Neudělal to ani CEP. Reaganovo osmileté prezidentství zásadním způsobem ovlivnilo celá 80. léta. Nemilosrdným postojem k Sovětskému svazu a jeho komunistickému impériu (které nazval říší zla) přispěl – spolu s britskou premiérkou Margaret Thatcherovou – k pádu komunismu více než kdokoli jiný. Odporem k rostoucím intervencím státu do ekonomiky přispěl k renesanci ekonomického liberalismu. Centrum pro ekonomiku a politiku na něj vzpomíná tímto sborníkem.

Část A přináší originální text ze semináře "Ronald Reagan at 100" z 3. února 2011. Vedoucí redaktor Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda a bývalý poradce Margaret Thatcherové John O’Sullivan ve své přednášce ukázal Ronalda Reagana jako velkou osobnost.

V části B uveřejňujeme doplňkové texty. Z textů Václava Klause vybíráme nekrolog o Ronaldu Reaganovi z 6. června 2004, vzpomínku na Ronalda Reagana devadesátiletého z 8. února 2001 a přednášku v Reaganově prezidentské knihovně z 6. listopadu 2009. Jiří Brodský ze zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky zkoumá Reaganovu politiku a dnešní Evropu. Jan Skopeček z Centra pro ekonomiku a politiku analyzuje hospodářskou politiku Ronalda Reagana. Martin Erva z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky připomíná paradoxy v životě Ronalda Reagana. Prezident The King’s College in New York City a bývalý poradce prezidenta Reagana Dinesh D’Souza odhaluje tajemství Reaganovy osobnosti. Ředitel Občanského institutu Roman Joch diskutuje vztah Reagana k ekonomické svobodě. Publicista a vydavatel Alexandr Tomský se zamýšlí nad tím, co se vybaví, když se řekne reaganomics. Poslanec Evropského parlamentu Hynek Fajmon argumentuje, že Reagan si zaslouží naši úctu. Jefim Fištejn z Radia Svobodná Evropa hledá příčiny neobyčejné popularity Ronalda Reagana. Politolog Lukáš Petřík vyzdvihuje Reaganův odkaz pro současnou pravici. Publicista Jiří Zahrádka vysvětluje, proč nám Ronald Reagan chybí.

V přílohách v části C uveřejňujeme čtyři výňatky z Reaganových pamětí. Jde o prolog odhalující vztahy se sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem, úryvek odkrývající hospodářský program vlády, Reaganovo vysvětlení pozadí Strategické obranné iniciativy a epilog zachycující poslední Reaganův den ve funkci prezidenta.

Jeho příspěvkem k pádu komunismu Reaganovy zásluhy nekončí. Svým příklonem k odpůrcům keynesiánství a rozsáhlých státních intervencí Reagan podpořil monetarismus a tzv. ekonomii strany nabídky. Tím změnil půlstoletí přetrvávající model americké ekonomiky, utvořený v průběhu velké krize 30. let, kdy se zdálo, že místem řešení lidských problémů je stát a ne trh. Přeji inspiraci a pozorné čtení.

Václav Klaus, sborník CEPu č. 89/2011

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama