reforma EU
Myslíte , že budou požadavky pro EU akceptovatelné? Kdo o tom rozhoduje? A co když si začne každý ze státu klást vlastní podmínky? A bude třeba kvůli tomu znovu schvalovat Lisabonskou smlouvu? Poprvé to trvalo řadu let a na podruhé by se to podle mě už nemuselo podařit. Mockrát děkuji za odpovědi. Tedy
Zajímá Vás také odpověď na tento dotaz? Podpořte dotaz tlačítkem níže a my Vám odpověď zašleme na e-mail. Nicky uživatelů, které zajímá odpověď budou zobrazeny níže.
Prozatím dotaz nikdo nepodpořil. Buďte první! .)
Odpověď
předpokládám, že máte na mysli návrhy na reformu Evropské unie, které britský ministerský předseda David Cameron předložil ve svém dopise z 10. listopadu 2015 předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Jedná se o ochranu zájmů členských států, které nejsou v eurozóně, podporu větší konkurenceschopnosti EU, deklaraci suverenity členských států a jejich národních parlamentů, tedy odmítnutí stále těsnější integrace EU (ever closer union) a dále omezení práv imigrantů na podíl na sociálním systému.
Jsem přesvědčen o tom, že pokud má být Evropská unie zachována i pro příští generace, musí se návrhy pana Camerona vážně zabývat. Podle mého názoru by jeho návrhy měly být akceptovatelné. To, že otázku omezení práv imigrantů vztahuje Cameron i na vnitřní migraci v EU, považuji za nezbytnou daň za možnost čelit světové migrační krizi. Ve svém dopise nastiňuje Cameron i cestu, jak reformu Evropské unie realizovat. Pokud bychom z Lisabonské smlouvy udělali nedotknutelnou posvátnou krávu, k žádné reformě unie nikdy nedojde.
S pozdravem
Jan Zahradník