Nemůžeme čekat až se Rusko rozhodne utnout dovoz plynu a ropy do dalších zemí EU a nechat se vydírat. Naopak musíme být připraveni a zásadně změnit naši energetickou politiku a posílit její unijní dimenzi. Proto vítám, že součástí dalšího (v pořadí již šestého) balíčku sankcí proti Rusku je i návrh Komise na postupný zákaz dovozu ruské ropy do EU. Tento plán je umožněn i díky obratu v politice Německa, které ještě před několika dny tvrdilo, že takové opatření by příliš poškodilo jeho ekonomiku.
Často u nás zaznívá, že “za všechno můžou Němci” (jakkoliv jsme o vysoké závislosti naší energetiky na Rusku rozhodli my sami), ale myslím, že právě Německo v minulosti ukázalo, že evropská solidarita musí být na prvním místě. V nedávné uprchlické krizi na sebe svým rozhodnutím vzalo největší díl pomoci stovkám tisíců uprchlíků ze Sýrie, podobně tomu bylo i během covidové krize, kdy i přes počáteční váhaní se rozhodlo zachovat solidárně a nakupovat vakcíny a další zdravotní pomůcky jednotně jako součást EU, což z počátku zpomalilo dodávky do samotného Německa, ale pomohlo k řešení krize v rámci Unie. Podobně, jako ve "vakcínové" fázi pandemie se musí Unie zachovat i nyní - jednotně, rychle a efektivně.
Jedna věc, kterou Putin nikdy nepochopí je, že to, že v Evropě diskutujeme, neznamená, že se neumíme dohodnout. Otevřená debata je zásadní součástí demokracie, čemuž žádný diktátor nemůže rozumět. A demokratická rozhodnutí jsou obvykle nejen "kvalitnější" ale i "robustnější" než ta, co činí diktátoři.
Dnešní zkušenost, kdy Německo není lídrem rozhodování, ale občas spíše dohání vlak, ve kterém již ostatní sedí, navíc ukazuje těm, co tomu nevěří, že EU není klubem několika velkých zemí, které ostatní poslouchají, ale demokratické společenství zemí, které se rozhodly vzájemnou, těsnou spoluprací vytvořit novou, lepší kvalitu. Kvalitu, ze které naše země, stejně jako ostatní, velmi těží.
Zdroj ZDE.