V dětství nás kantoři tak trochu strašili inspekcí: „Počkejte, až přijde inspektor“. Ve skutečnosti inspektor ve škole kontroloval spíše učitele než žáky, ale na to jsme přišli až mnohem později. Všichni jsme ale chápali, že to ke škole patří. Inspekce kontroluje, jestli je všechno jak má být. Když už to s naším životním prostředím začátkem devadesátých let vypadalo zvlášť bledě, byla zavedena inspekce životního prostředí (ČIŽP). Pracuje tu hůře, tu lépe, ale všichni chápou, že inspekce být musí.
Kritická situace je v zemědělství. Také zde by bylo třeba specializovanou inspekci. „Počkat“, řeknete si, „ takový orgán přeci existuje, jmenuje se Zemědělská a potravinářská inspekce“. Ale chyba lávky, tato inspekce nekontroluje počínání zemědělců, ani těch, co zemědělcům škodí, ale pouze zemědělské produkty. Tato inspekce si trochu fušuje do řemesla s obchodní inspekcí na druhé straně se nestará o ilegální zábory zemědělské půdy, o neoprávnění použití pesticidů, zneužití miliardových dotací do zemědělství, přitom více než polovina území Jihomoravského kraje je zemědělská půda a mělo by nás zatraceně zajímat, co se na ní děje. Víme to? Já myslím, že nevíme! A přál bych si, aby to za mne (a za mé daně) hlídala nějaká inspekce. Mohla by se jmenovat zemědělská inspekce a například by mohla být zařazena vedle lesnické inspekce do inspektorátů České inspekce životního prostředí ( její potravinářská část pak logicky může být přičleněna k inspekci obchodní). Všimněte si že můj návrh neznamená zřízení nové instituce ale naopak redukci !
Co by podle mne měla taková inspekce dělat ? Měla by asi kontrolovat používání chemických látek v zemědělství (jistě znáte případy kdy hynou včely a jako by nikdo za to nemůže), ve spolupráci s veterinární správou kontrolovat chov hospodářských zvířat (třeba případy s „použitými“ nosnicemi, či vyhladovělými ovcemi), sledovat zda někdo ilegálně nepřevádí zemědělskou půdu do ploch určených k zástavbě (taky víte o supermarketech na „zelené louce“?), zda na zemědělské půdě nevznikají ilegální či pololegální skládky (někdy pod záminkou skládky materiálu) , zda ilegálně neoplocuje pole (nestalo se vám, že vaše cestička končila plotem?), zda někdo neznečisťuje půdu (úniky nafty a podobně), zda se každý stará o pole s péčí řádného hospodáře (také máte u vás zarostlé pole lebedou?), zda se nezvyšuje eroze půdy (vidíte často bahno tekoucí po silnici?). Fondy EU a jejich správné použití, ty taky je třeba kontrolovat. A také uniky skleníkových plynů z velkokapacitních chovů zvířat. Myslím že práce by bylo dost.
Proč se o tom zmiňuji ? Od roku 1927 kdy se začalo s evidncí u nás zmizelo 851 000 ha zemědělské půdy.To je podle mého názoru selhání státní správy ale i samosprávy. A zdá se že novela zákon zpřísňují zábory do voleb přijata nebude! Bylo by naivní se domnívat, že bude školství fungovat bez inspekce a stejně tak, že zemědělství inspekci nepotřebuje.