10.07.2014 16:54:01
Do nového volebního období nové euromýty
Už jsem se chystal propadnout nezdravému optimismu co do mediálních výstupů týkajících se Evropské unie. Chvíli to vypadalo, že dokonce přijdu o svého oblíbeného koníčka - vyvracení euromýtů. Naštěstí naše mediální scéna drkotá ve starých kolejích.
6. června 2014 vychází v MF DNES článek “Kupte si skafandry, žádají hygienici praktické lékaře”. Mýtus přebírají internetové servery idnes.cz, hasim.cz a tribune.cz. Podle nich si má 7000 praktických lékařů pořídit výbavu, která připomíná klasický vojenský "atombordel", tedy gumové holínky a rukavice, ochrannou kombinézu, uzavřené brýle a obličejovou masku. Nové požadavky prý vycházejí z evropských předpisů z roku 2005. Bloggeři na idnes.cz přitloukají na kříž Evropský parlament a přidávají skafandry a virus ebola. Nakonec 19. června vychází na serveru prvnizpravy.cz článek "Brusel není srdcem civilizované Evropy, ale líhní pitomostí", který definitivně odsuzuje mytický Brusel jako páně všeho zla.
Šedá realita
V roce 1948 vznikla WHO (World Health Organizaton). První Mezinárodní zdravotnická pravidla byla přijata v roce 1969 a na Světovém shromáždění WHO v roce 1995 se členské státy rozhodly tato pravidla aktualizovat. Na aktualizaci pracovala WHO 10 let a v roce 2005 byla nová pravidla (IHR 2005) přijata. Smluvní strany se zavázaly včas ohlašovat nebezpečné nemoci a vyvinout předpoklady ke zjištění, vyhodnocení a reakci na veřejné zdravotnické problémy dřív, než by se staly velkou zdravotnickou krizí. K závazkům se připojilo 195 zemí včetně České republiky.
Česká republika začala závazky vyplývající z IHR 2005 uvádět do praxe od roku 2007. V roce 2011 byl přijat 3. Národní akční plán a Usnesení vlády České republiky č. 15 ze dne 9. ledna 2013, o Směrnici pro jednotný postup při vzniku mimořádné události podléhající Mezinárodním zdravotnickým předpisům (2005) v souvislosti s výskytem vysoce nakažlivé nemoci ve zdravotnickém zařízení poskytovatele zdravotních služeb. Součástí je i doporučené vybavení ochrannými pracovními pomůckami.
Vše při starém
Máme tu tedy mezinárodní dohodu o zdravotnických předpisech z roku 2005 přijatou 195 členskými státy WHO včetně České republiky. Máme tu usnesení České vlády, které uvádí do praxe závazky vyplývající z této dohody. Toto usnesení realizuje česká administrativa na základě české legislativy. Evropská unie v tom nehraje v podstatě žádnou roli, protože v oblasti veřejného zdraví má pouze koordinační nebo podpůrné činnosti. Přesto česká média věc interpretovala negativně a vše "přišila" Evropskému parlamentu a Evropské unii.
Mám ve sbírce nový krásný euromýtus, první v tomto volebním období. Jako vždy celá aféra vychází z přebírání článků bez pokusu o ověření a z neznalosti. Mýtus dál žije vlastním životem, občané kroutí hlavou nad novou "pitomostí z Bruselu". Jako vždy se nikdo ani nepokusil uveřejněné hlouposti opravit a uvést vše na pravou míru.
A pak mají Češi chodit k evropským volbám ….
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout