Vzájemné dohoda by měla být prospěšná pro obě strany. Pro Austrálii představuje evropský trh v oblasti vína největšího odběratelem. Do Evropské unie putuje asi 40 procent veškerého vývozu australského vína. Jenže právě používání tradičních označení, které je historicky spjato s evropským vinařstvím, odporovalo zásadám Evropské unie , která se snaží detailně a jednoznačně informovat spotřebitele o původu a druhu zboží, které si kupuje.
"I když jsou australská vína velmi kvalitní a je dobré, když evropští spotřebitelé mohou práci vinařů u protinožců ochutnat, je zavádějící, když si pod označení burgundské víno koupí víno, vyrobené z hroznů rostoucích pod australským sluncem," podotkl europoslanec Pavel Poc.
Vzájemná dohoda upravuje i konkrétní způsoby přípravy vína zavazuje strany, aby o postupech výroby dostatečně informovaly. Podle serveru Bussinessinfo.cz představuje import australských vín plných 27 procent celkového dovozu vína do Evropské unie. Velmi odlišné podmínky pěstování a úpravy vína při používání tradičních evropských označení by ale byly pro spotřebitele velmi matoucí. "Konec konců Tokaj, který není ze Slovenska nebo z Maďarska ale z Austrálie, bude určitě jiné víno. I v Česku občas říkáme šampaňské, ale kdo rozumí vínu, ví, že v naprosté většině se mluví o sektu, který má jiný výrobní postup a tím pádem i jiný charakter," dodal Poc.