RNDr. Petr Nečas

  • ODS
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,78. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

04.11.2010 15:24:00

Polsko a Česko vystupují v EU jednotně

Polsko a Česko vystupují v EU jednotně

Oba premiéři se shodli na základních postojích v aktuálních otázkách diskutovaných na evropské úrovni i na domácí půdě.

“Je třeba zvětšit rozpočtovou bezpečnost v Evropě,“ uvedl polský premiér Donald Tusk s tím, že spolu s českým předsedou vlády Petrem Nečasem mluvili o novém záchranném finančním mechanismu. Ten by měl platit pro Evropskou unii po roce 2013 a nyní se v jeho souvislosti hovoří o možných změnách v Lisabonské smlouvě.

Český premiér Petr Nečas zdůraznil, že případná změna Lisabonské smlouvy, o které se diskutuje v Bruselu, by vyžadovala v České republice složitý proces schvalování. Při vážném zásahu do primárního práva by bylo podle jeho slov nutné referendum. Donald Tusk zmínil, že taková změna nesmí být změnou pro změnu: "Muselo by to být promyšlené a pozitivní pro všechny členské státy.“

Během jednání se předsedové vlád také shodli, že v době úspor ve většině členských států musí šetřit i Evropská unie. „Shodujeme se na tom, že by rozpočet neměl vzrůst o šest procent, ale jen o dvě procenta,“ zdůraznil premiér s tím, že jde jen o snížení růstu, nikoli o omezení výdajů.

Premiér Tusk uvedl mimo jiné, že jeho vláda předkládá v současnosti celý balík změn, které mají snížit zadlužování. Je mezi nimi například omezení objemu mzdových prostředků ve státním aparátu a změna DPH. Úspory jsou nutné,“ zdůraznil Tusk.

Oba předsedové vlád také mluvili o příštím roku, kdy budou předsedat Evropské radě dvě ze čtyř zemí Visegrádské skupiny. Maďarsko bude stát v čele Evropy v prvním pololetí, Polsko pak od července do konce roku. Jedním z hlavních témat jejich předsednictví bude právě budoucí podoba unijního rozpočtu a také rozšiřování EU, protože od roku 2012 by se sedmadvacítka mohla rozšířit o Chorvatsko.

Předseda vlády Petr Nečas se při čtvrteční návštěvě Polska setkal také s maršálkem Sejmu Grzegorzem Schetynou, s maršálkem Senátu Bogdanem Borusewiczem nebo s místopředsedou vlády, ministrem hospodářství a předsedou vládní Polské lidové strany Waldemarem Pawlakem.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama