Místo, aby se začalo jednat o zákonech, na které čekají pracující v sociální oblasti, zdravotnictví, lidé působící v ochraně životního prostředí, zemědělci, podnikatelé či živnostníci, navrhuje tento předseda klubu TOP 09 projednávat zákon, který odsoudí zločinnou kolektivizaci zemědělství v 50. letech minulého století. Prý proto, že si to historie zasluhuje a také proto, že se ministr zemědělství zúčastnil výstavy zemědělské a požární techniky v Oprostovicích na Přerovsku, při které bylo vzpomenuto 60. výročí vzniku Zemědělského družstva a na brožuře k této akci je logo Ministerstva zemědělství. Ano, musíme odsoudit politicky kolektivizaci.
Poněkud zapomněl dodat, že by bylo dobré politicky odsoudit zavrženihodnou a nemorální vysokou životní úroveň, která díky kolektivizaci postavila téměř na stejnou úroveň město a vesnici, že lidé v zemědělství pracovali podle zákoníku práce, že zemědělství zabezpečilo v mnoha komoditách potravinovou soběstačnost Československa. Ještě jsem čekal, že navrhne vedle politického odsouzení zavrženíhodné kolektivizace vesnice přijmout politické usnesení, že Sněmovna vysoce hodnotí největší krádež 20. století - to je privatizaci všeho, že vysoce hodnotí politiku vlád ve kterých seděl a které dovedly tuto republiku ke stagnaci a mnohé její občany pod hranici bídy a většinu k životu bez pracovních či sociálních jistot.
Aby téma panem Kalouskem tak brzy nevyšumělo, bodře po rozsáhlé řeči oznámil, že to dnes do programu navrhovat nebude, ale v září určitě. Abychom se nad jeho geniální myšlenkou mohli řádně zamyslet. Prostě účel světí prostředky – když chceš zakrýt své průšvihy z minulosti nedávné a jejich kritice v době současné, najdeš si téma výbušné z doby hodně minulé. A o propagaci máš zase na chvíli postaráno.
Josef Nekl, poslanec (KSČM)