Nezaměstnanost práceschopného obyvatelstva ČR mimo krizi zvyšuje i nelegální zaměstnávání a aktivní zapojení do pracovního procesu zahraničních pracovníků, studentů a starobních důchodců. Dále působí nedostatečně odpovídající struktura absolventů škol s potřebami pracovního trhu, nízká kupní síla obyvatelstva a vysoký prodej zboží s podílem práce mimo území ČR. Klesá tak soběstačnost a samoobslužnost státu i jednotlivých regionů, jsou omezovány výdaje na veřejné investice. Naopak nezaměstnanost statisticky snižují odchody do předčasných důchodů, prodlužování studia a rekvalifikace u nezaměstnaných absolventů, dlouhá rodičovská dovolená...
Vládě se nedaří již pět let nastartovat hospodářský rozvoj a průzkumy veřejného mínění ukazují na to, že většina občanů má obavy z nezaměstnanosti. Registrovaná nezaměstnanost představovala v květnu téměř 547,5 tisíce občanů (což je o 65,4 tisíce občanů více, než bylo v předchozím roce) a neregistrovaná se odhaduje až na 200 tisíc občanů! Přitom srovnávání výše nezaměstnanosti je nezřídka účelově propagandisticky zkreslováno neporovnatelnými údaji díky tomu, že se měnily metodiky sledování i pojmosloví a špatný vývoj je alibisticky srovnáván s ještě většími problémy ve vybraných zemích EU a tím i s průměrným stavem nezaměstnanosti v celé EU.
Není politická odvaha řešit nezaměstnanost prostřednictvím regulačních mechanismů či zkracováním ročního pracovního fondu – jeho přibližováním k vyspělejším evropským zemím – cestou prodlužování dovolené, zavedením nových svátků apod., což by otevřelo prostor pro přijetí dalších zaměstnanců a celkově by zvýšilo kupní sílu obyvatelstva. Také je třeba konstatovat, že MPSV řeší především dopady na nezaměstnané, ale vytváření nových pracovních příležitostí je zejména v kompetenci ministerstev průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí.
KSČM opakovaně vyzývá k přípravě a přijetí dlouhodobé koncepce Celonárodního programu zaměstnanosti a dnes přednostně k řešení zaměstnávání absolventů škol. Situace není jednoduchá, ale vyžaduje rozhodné kroky. Ne pouze kosmetické úpravy.
Miroslav OPÁLKA, poslanec Parlamentu ČR a místopředseda stínové vlády KSČM pro sociální strategii