B. Němcová, Karolina Světlá, K. J. Erben. J. Neruda…prostě většina dobrých spisovatelů, českých národních „vypravěčů“ může být spokojena. Jejich práce dopadá na úrodnou půdu. Ústavní soud ČR se ve věci vládních škrtů v sociální oblasti prezentoval jako pohádková Chytrá horákyně ve stejnojmenné pohádce od B. Němcové. Ani ve dne, ani v noci, ani pěšky, ani na koze, ani bosá, ani obutá, ani dar, ani nedar…
Sociální škrty platí, ani neplatí, ani jejich obsah, jen jejich přijetí, negativní důsledky platí – neplatí, platí již nyní, jak to potvrzuje každodenní realita adresátů těchto dávek. Nebo by platily až v případě, kdyby byl zákon zrušen?
Chytrá horákyně, raď! A zřejmě poradila. Předseda ÚS pan P. Rychetský vyhlásil verdikt a paní soudkyně ÚS E. Wagnerová vyhlásila: „…. vládní balíček škrtů v sociální oblasti se od konce roku 2011 ruší…“. Takže zákon stále platí, dostal podmínku jako věčně nerudný sparťan Řepka a vládní koalice by se měla do konce roku 2011 „polepšit“ a dát tentokráte opozici větší šanci se k návrhu zákona, který může zůstat nepochybně stejný, vyjádřit. Již podruhé je zde vytvořena šance pro asociální koaliční vládu ODS, TOP 09 a VV provést či spíše zopakovat legislativní návrh řady změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti (například bezprecedentně přitvrdit podmínky pro nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné nebo příspěvek na péči).
Přítomným zástupcům předkladatelů za ČSSD, úřadujícímu předsedovi ČSSD B. Sobotkovi a místopředsedkyni Senátu PČR A. Gajdůškové se údajně na tváři po oznámení verdiktu soudu rozhostil spokojený úsměv. Zřejmě neposlouchali slova určená jim jako jakési varování od soudkyně - zpravodajky E. Wagnerové, která v odůvodnění konstatovala, že opozice se musí chovat odpovědně a konstruktivně a nesmí svých práv nadužívat, což se v minulosti často stávalo. Jak říkám výrok hodný „chytré horákyně“ a adresovaný ÚS k opozici (ale snad i koalici) jako „varovný prst boží“.
Přesto se domnívám, že nyní by se měla opozice v Parlamentu České republiky „zmátořit“ a místo „příštipkaření“ v dotyku na vytváření reforem v podobě až následné kritiky, říkat jasná stanoviska a své představy.
Bude po sjezdu ČSSD, a tak lze doufat, že tím „aktivním“ přístupem nemusejí být jen obstrukce, aby koalice nestihla termín do konce roku 2011 a neskončilo to nakonec tak, že „chytrohorákyňovský“ verdikt ÚS ČR vejde v platnost a bude to jako v pohádce Pyšná princezna, kde názorově nepevný král rušil, co vyhlašoval či odvolával, co odvolal. Pak by totiž opravdu mohly nastat problémy s „přijatým-nepřijatým“ či „rušeným-nerušeným“ zákonem. A v tomto případě mě docela děsí, co by všechno mohlo být zákonem…
Vlastimil Balín
Ústavní soud vyhověl opozici, vláda musí škrty nechat schválit znovu