Volební model pro Prahu agentury Factum Invenio v dubnu ukázal, že VV mají v Praze již 21%. Po ODS a TOP 09 jsou VV na 3. místě z pohledu volebního modelu. Všichni konkurenti zaznamenali významné ztráty.
VV je strana, která nechce ani doprava, ani doleva, ale dopředu. Dosavadní parlamentní strany jsou vymezeny podle pravolevé orientace a intenzivně hájí zájmy své úzké skupiny voličů.
„My se odlišujeme od ostatních stran tím, že problémy nepolitizujeme, nehledíme na to, zda je téma levicové nebo pravicové. Nabízíme tak vyvážená a spravedlivá řešení," řekl předseda strany Věci veřejné Radek John.
Prioritou pro povolební spolupráci bude pro VV náprava situace v ČR. Jestli bude efektivnější formou naší účasti na vládě nebo role opoziční, záleží na mnoha faktorech.
„Samozřejmě jsme si vědomi toho, že větší vliv na dění v zemi má strana, která je součástí vládnoucí koalice, ale v žádném případě neobětujeme důvěru, kterou v nás vložili voliči, za bezvýznamné ústupky dalších koaličních stran," vysvětlil John.
Případná účast ve vládě musí mít hmatatelné výsledky. „Nechceme jen sekundovat někomu, kdo bude tuto zemi dále zadlužovat. V takovém případě bychom tvrdě pracovali v opozici, abychom přesvědčili co nejvíce lidí, aby nám v příštích volbách dali tolik hlasů, které nám umožní větší vliv na věci veřejné a mohli potřebné změny prosadit třeba v příštím volebním období," doplnil John.
VV představily také své patero pro případnou povolební spolupráci s nekomunistickými stranami:
- Účinný boj s korupcí a odchod politických dinosaurů
- Plnění maastrichtských kritérií od roku 2012 - stop zadlužování
- Sociální solidarita ano, příživnictví ne
- Zdravotnická a sociální reforma
- Více peněz do školství