Nedodržováním pravidel si tito zemědělci šetří významné investice a získávají tak neoprávněnou konkurenční výhodu. “V této souvislosti by měla Evropská komise, prostřednictvím státních správ, zesílit tlak na chovatele, kteří nová ustanovení nesplňují,” míní Robert Dušek.
Situace je alarmující. Podle nedávno zveřejněných údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, se v 2012 snížila soběstačnost Česka ve vepřovém mase pod hranici 50 procent. Někteří producenti varují, že brzy budeme 70% vepřového masa dovážet. Přitom výkupní ceny na domácím trhu stagnují. Cena jatečných prasat je v naší zemi delší dobu pod průměrem EU.
Na jedné straně může být důvodem snížení kupní síly obyvatel v důsledku krize. Současně však také tento trend naznačuje možnou cenovou deformaci v rámci EU.
“Normálně by totiž dovážené vepřové maso mělo být dražší, například kvůli vyšším nákladům za dopravu. Z toho vyplývá, že rozdíl v cenách mezi tuzemským a dováženým masem může být v důsledku rozdílů dotací nebo kvality. A to by mělo být podnětem, pro české ministerstvo zemědělství k tomu, aby zasáhlo,” dodává europoslanec Dušek a přidává varování: “V opačném případě budou domácí producenti zničeni a po ovládnutí našeho trhu cizími výrobci dojde k následnému a prudkému zvýšení cen vepřového masa.”