Od žádného poslance nebo senátora jsem neslyšel, že bychom tyto finanční prostředky v podobě daní vůbec nevybírali. To vytýkám především svým stranickým kolegům z ODS, pro které by to měla být základní pravicová ideová premisa.
Ponechme teď konkrétní čísla stranou a podívejme se na problematiku trochu jinak. Základním charakterovým znakem každého úředníka je, že dokáže utratit všechny peníze, které mu do rozpočtu svěříte, a ještě mu většinou budou nějaké chybět. Platí to i pro obce. Je nutné si přiznat, že v téměř každém obecním rozpočtu jsou poměrně velké rezervy, což mohu tvrdit na základě osobní zkušenosti z Roztok u Prahy, kde jsem radním, zastupitelem, členem finančního výboru a tvorbě rozpočtu se již několik let věnuji. Pro férovost uveďme, že úspory jsou především v koncepčním rušení agend a činností města, které mohou být některými zájmovými skupinami nebo voliči vyžadovány, proto je někdy těžké najít v tomto ohledu koaliční kompromis a úspory prosadit. Velmi často byrokratickou zátěž obcím zvyšuje také sám stát.
Pro Roztoky novela RUD znamená navíc přibližně 7,5 mil. Kč, které využijeme na nové investice. Nebylo by lépe lidem vrátit v přepočtu 1 170 Kč (12 mld. Kč děleno počtem obyvatel ČR) a nechat je, aby si požadované služby zajistili sami – efektivněji a levněji?
Na investice bychom museli uspořit ve stávajícího rozpočtu, což je ovšem možné. Částka 12 mld. Kč by tak měla stačit k tomu, aby stát nemusel zvyšovat DPH a ubírat peníze z již tak napjatých rodinných rozpočtů.
Roman Jandík
Předseda ODS Roztoky a kandidát do Zastupitelstva Středočeského kraje.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE