Dnes si připomínáme upálení mistra Jana Husa. Největšího českého reformátora a jednu z největších a nejzásadnějších osobností našich dějin. Je příznačné, že zatímco Masarykova první republika i čeští obrozenci v boji za svobodu a suverenitu našich národů se otevřeně a velmi hlasitě k mistru Janovi hlásili, tak dnešní elity Jana Husa pomíjí mlčením.
A je příznačné, že Jan Hus není mezi význačnými českými osobnostmi na vnější fasádě Národního muzea. Jak včerejší, tak dnešní páni dobře vědí, proč o Husovi raději pomlčet.
Jan Hus jako první u nás přinesl dvě zásadní myšlenky, které odstartovaly celoevropskou reformaci a boj za svobodu a rovnost, jak občanskou tak sociální. Hus kázal dvě pravdy - lidé jsou si všichni před bohem rovni a pán, který je špatný, má být svržen, ať je to král, nebo papež. Ne Mojžíš, ne král pozemský, ne papež! Jejich nařízení nezavazují, nejsou-li ve shodě s přikázáními Kristovými.
Jan Hus hlásal jinými slovy absolutní přímou demokracii, kdy lidé mají přirozené právo svrhnout špatné vládce, nebo odmítnout špatné zákony. Tohle právo lidu mít svrchovanou moc nad svou zemí a svými životy je dodnes elitami i u nás občanům upíráno.
Neměli bychom zapomínat, za co a proč vládcové Evropy nechali Jana z Husa upálit. Umíral v bolestech a dobrovolně proto, aby obhájil naše právo na svobodu vládnout nad svými životy. Bojujme za to i dnes, ať Mistr Jan nezemřel zbytečně.