Brusel má prý celkem 88 výhrad k plánu, který předložila vládní koalice. A jde o hodně, o 550 miliard korun. Nedostatky jsou téměř všude. Projekty v ekologii nesnižují škodlivé emise. Investice do IT zakázek jsou neprůhledné. Nákupy drahých přístrojů do nemocnic jsou možná zbytečné.
Přitom nám rychle ubíhá čas. Například Slovensko nebo Polsko mají své dohody s EU už schválené.
Celé to bohužel budí dojem, že opět budeme mít katastrofální problémy s čerpáním evropských dotací. Za současné dotační období přijdeme minimálně o 100 miliard korun. A jako vždy: Nikdo za to nemůže. Politici a ministři to hází jeden na druhého. Jeden špatně nastavil systém, jeden špatně zadal zakázku, jeden nedohlížel na dodržování pravidel.
Hlavní cesty k úspěšnějšímu čerpání již byly nalezeny a hnutí Úsvit tyto úpravy čerpání podporuje - je to především snížení počtu operačních programů, hodnotící kritéria, která dají větší váhu na celkový společenský přínos, nebo snadnější postup při žádosti o podporu.
Načasování nového období má ale jednu výhodu. Odpovědnost za něj ponese téměř výhradně Sobotka a jeho koaliční vláda. Byl to právě on, kdo celou dobu kritizoval čerpání evropských dotací a kdo sliboval, že vše napraví. A je to on spolu s celou vládní koalicí, kdo teď pokládá hlavu na špalek za to, že už nebudeme přicházet o další miliardy.
Tomio Okamura - předseda hnutí Úsvit