„Model je stejný na západě jako na východě republiky. Lidé z vedení obce nebo jejich blízcí zbohatnou díky tomu, že zneužijí informací, které mají na rozdíl od běžných občanů díky svým funkcím v samosprávách. Střet zájmů a porušení zákona však popírají a odvolávají se na to, že transakci schválilo zastupitelstvo, kterému k ní ale neposkytli dostatek informací, a opozici dokonce udržují v naprostém informačním vakuu. V případě Přerova těmto manipulacím poskytuje podhoubí velká koalice, kterou tu uzavřely ODS a ČSSD,“ myslí si Kohout, předseda přerovských VV.
Podle jeho názoru velkokoaliční politický obchod umožňuje širší krytí i pro vysoké zadlužení města a proinvestování obřích finančních částek na megalomanské, ale o to zbytečnější projekty. „Kauzy, které cloumají městem, jsou alarmující, jejich aktéři však ve funkcích zůstávají. Dvě zakázky, kvůli kterým měli být stíháni politici Lajtoch, Kulíšek, Zatloukal a Čermák, jsou přitom jen špičkami přerovského ledovce. V podstatě každou větší městskou investiční akci provázejí podezření, že si manipulacemi přihrávají do kapes politici obou vládnoucích stran,“ uvádí Kohout s tím, že záměrem města je i minimální nebo matoucí komunikace s občany místních částí, kterých se problematické projekty týkají. „Lépe na tom nejsou ani zástupci osadních výborů, které město s obrovským humbukem zřídilo, aniž na ně dokázalo delegovat jakékoli pravomoci, nebo jim poskytlo klíčové informace.“
Údajná stabilita velké koalice podle Kohouta garantuje výhradně nehybnost zkažených pořádků. „O důvodech, proč ji podporují i ostatní politické strany ve městě, KDU-ČSL, TOP09 i KSČM, můžeme spekulovat. Jisté je, že tím vysílají voličům jasný vzkaz, že na otevřenou a transparentní politiku, kterou jim slibovaly v posledních volbách, naprosto rezignovaly,“ komentuje regionální politiku na pozadí kauz primátora Lajtocha místopředseda VV Jiří kohout.