Důvodem, proč zmínění zkušení vyšetřovatelé podali výpověď, má být mimo jiné to, že jim údajně není umožněno efektivně vyšetřovat korupční kauzy. Navíc velkou část pracovní doby, kterou by měli věnovat pátrání, stráví administrativou. Otázkou tedy je, jak tento útvar bude schopen plnit požadavky vysoce specializované a odborné, mobilní a morálně silně odolné policejní složky, která je zaměřena na boj s nejnebezpečnějšími formami korupce a závažné hospodářské a finanční kriminality. Ve vztahu k tomuto vývoji je zarážející i postoj zástupců vedení policie a ministerstva vnitra, když tvrdí, že vyšetřování korupčních kauz se tím nezpozdí. Problém prý nevidí v doplnění týmů jinými zkušenými policisty. Nesdělili ovšem, kde je chtějí vzít, zvláště když se u tohoto útvaru během poměrně krátké doby vystřídalo několikrát nejen vedení, ale začínají chybět i zkušení detektivové, což má nepochybně vliv na výsledky práce útvaru. Navíc každé doplnění vyšetřovacího týmu znamená nové prostudování spisů a důsledné seznámení se s případem, tedy i další průtahy při vyšetřování.
V programovém prohlášení vlády je zmiňováno, že v boji s korupcí se chce vláda zaměřit na lepší práci specializovaných policejních útvarů, ochranu lidí, kteří s touto formou kriminality bojují, a na efektivnější zabavování finančních výnosů z trestné činnosti. Nakolik jsou tyto cíle naplňovány, ukazují současné problémy v samotném ÚOKFK.
Vzniklou situací by se neprodleně měl zabývat ministr vnitra spolu s vedením policie. Mohlo by totiž dojít k trvalému snižování objasněnosti hospodářských trestných činů a nárůstu korupčních kauz.
Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr KSČM pro resort vnitra