Tomio Okamura

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • SPD
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,93. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

09.03.2020 20:34:00

V České republice chybí 300 tisíc řemeslníků. Tak jim dáme EET

V České republice chybí 300 tisíc řemeslníků. Tak jim dáme EET

Komentář na facebookovém profilu k řemeslu

Podle Hospodářské komory v České republice chybí 300 tisíc řemeslníků. Na řemeslníka můžete čekat i několik měsíců. Navíc na řemeslníky se od 1. května valí nová povinnost. Pro ty, kteří přijímají hotovost, bude platit EET. Naši předkové znali pravdivé přísloví, že řemeslo má zlaté dno. Dnes se ale bohužel studují nesmyslné obory jako gender studies a "každý musí mít vysokou školu", ale učňovské obory skomírají a je pak nedostatek řemeslníků. Přitom šikovný řemeslník si dokáže vydělat více než mnohý vysokoškolák.

A upřímně – mnohdy je jeho práce daleko přínosnější než přemoudřelého namyšleného sluníčkářského pseudointelektuála, který vystudoval nesmyslné ideologické obory jako gender studies a který je bez práce nebo nám otravuje život v nějaké ideologické multikulturní pro-uprchlické neziskovce. Vzdělaných vysokoškoláků si vážíme, ale vysokou školu prostě nemůže studovat každý.

Existuje také Gaussova křivka inteligence, která říká, že na vysokoškolská studia má kapacitu jen určitá menší část populace. Proč někoho, komu učení nejde, cpát na gymnázium či na vysokou školu, když by z něj mohl být velmi šikovný řemeslník? V současnosti ve věku do 35 let má vysokou školu 40 procent žen a 27 procent mužů. S vyšším počtem studentů a vysokých škol zákonitě klesá kvalita absolventů i vysokých škol. Mnohé vysoké školy i obory mají mizernou úroveň. Představa, že když někdo nominálně získá vysokoškolský titul, bude mít i reálné znalosti, je iluzorní.

Podle ředitele pražské Střední odborné školy Jarov Miloslava Janečka chybí řemeslníci prakticky ve všech odvětvích. Například ve stavebnictví je velká poptávka po zednících, svářečích, tesařích, instalatérech, soustružnících, truhlářích, malířích a lakýrnících. „Absolutně největší je v současné době nedostatek takzvaných střechařských profesí, tedy klempířů a pokrývačů,“ řekl Janeček pro Echo24.

Hnutí SPD podporuje učňovské školství. Je potřeba, aby mladí studovali obory, které k něčemu jsou a které je uživí. Na učiliště odchází v České republice bohužel jen třetina populačního ročníku. Zhruba 40 000 deváťáků každý rok.

S obrovským nárůstem vysokoškolských studentů, kteří mnohdy studují obory, které nemají uplatnění na trhu práce, vzrůstá frustrace mladých lidí, kteří si nemohou najít práci. Naopak pak chybí pracovníci v řemeslech a technických oborech. To je situace, která se musí změnit. Podle hnutí SPD být učněm a poté řemeslníkem není žádná ostuda. Práce rukama není v žádném případě méně hodnotná. Važme si ji. Bylo by fajn, kdyby opět platilo „zlaté české ručičky“, nemyslíte?

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama