Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib – primátor Prahyargumentoval tím, že v Praze byla loni zahájena výstavba 5882 bytů, což je podle něj rekord za posledních deset let. Má to však jeden vážný háček, o kterém raději mlčí – žádný z těchto bytů není městským bytem, jde čistě o byty od developerů, které jsou poslední roky pro běžné občany Prahy téměř nedostupné. S přicházejícím, koronavirovou krizí způsobeným, obtížnějším přístupem k hypotékám se tento stav jen zhorší.
Obdobně se k bytové problematice vyjadřuje i pražský radní s gescí bytové politiky Adam Zábranský – pražský radní, který říká, že od začátku volebního období pražská koalice požaduje po městských částech, aby dělaly dohody s developery a požadovaly protiplnění. Pan radní kvituje založení Pražské městské developerské společnosti, nicméně na výsledky, které si od tohoto založení slibuje, si budeme muset počkat až do roku 2021, kdy se zatím počítá jen zhruba se třemi stovkami bytů. Já se ptám, jaké mají městské části v tomto směru výsledky?
Dalším z politiků, kdo se k bytové problematice vyjadřuje, je Kamil V. Mareš, místostarosta Prahy 7. V uplynulých letech 2017–2019 bylo na MČ P7 zkolaudováno 538 bytů, ovšem pouze v rámci soukromých developerských projektů. Právě tyto developerské byty jsou však z velké části běžným lidem nedostupné. Místostarosta Mareš však vysvětluje, proč nemůže dělat skoro nic. Městská část sice v poslední době opravila asi sto obecních bytů a vlastní jich celkem 630, ty ale po masivní privatizaci bytového fondu z předchozích dekád tvoří pouhá dvě procenta bytového fondu.
Rozhodně nesouhlasím s tvrzením, že s tím nelze nic dělat. Tak například u nás na Praze 11, kde máme finančně i bytově velmi podobnou situaci, jsme zprovoznili v minulém volebním období 196 bytů, a to na Zahradách Opatov. Jedná se o jediný bytový dům postavený městskou částí za posledních 10 let. Dále aktuálně rekonstruujeme budovu bývalé ubytovny Sandra, ve které do budoucna vznikne 174 ubytovacích jednotek (v budoucnu, díky změně Územního plánu, bytů).
Dále připravujeme již téměř rok projekt družstevní bytové výstavby, kde plánujeme postavit dalších 50–70 bytů. V neposlední řadě vyjednáváme i s developery, aktuálně například o přípravě společné bytové výstavby na Roztylech, kde opět vznikne řádově několik desítek bytů čistě pro městský bytový fond naší městské části. Neříkejte proto, prosím, že s tím nelze nic dělat. Moc rád vás přesvědčím u nás, na Praze 11, že je možné s tím něco aktivně dělat, představím vám konkrétní projekty a zároveň vás seznámím s postupy, jak toho lze docílit. A uvedu na závěr jeden konkrétní příklad neschopnosti magistrátních politiků. Sousední dvojče Sandry tzv. Hotel Opatov připravujeme společně s magistrátem mnoho let. Pomohli jsme magistrátu dodělat projekt, získat stavební povolení a připravujeme i pro magistrát změnu územního plánu na byty. Magistrát zde má již více než rok hotový projekt, pokud vím tak zhruba půl roku vysoutěženou stavební firmu a alokované finance v rozpočtu na rozjezd stavby. A co myslíte? Půl roku nerozhodli o jeho realizaci. Už mohli mít čtvrtinu nebo polovinu stavby hotovou a oni místo toho stále řeší nějaké papíry. Přitom projektování rekonstrukcí Sandry a Hotelu Opatov začalo ve stejnou dobu. My v našem projektu máme už rok stavby za námi. Proč to na Praze 11 jde a jinde ne?
Pokud bude chtít jakýkoli politik z Prahy, který tvrdí, že bytová politika je neřešitelný problém, poradit, ať se na mě laskavě obrátí. Provedu ho radnicí Prahy 11 a ukážu mu, jak se to dělat dá.
Zmiňovaný článek naleznete zde: