V současné době je politickým tématem nadcházejících předčasných voleb na Slovensku spis tajné služby s krycím názvem Gorila. Materiál popisuje vliv finanční skupiny Penta na slovenské politiky a tamní privatizaci. Ještě nedávno slovenská média bagatelizovala zveřejněné informace, které jim předal novinář T.Nicholson. Dnes se kauza vyšetřuje a veřejnost žádá potrestání viníků, odchod zkorumpovaných politiků a posun termínu předčasných voleb. Již dnes je zřejmé, že kauza výrazně zasáhla do předvolebního boje a že významně ovlivní výsledek voleb na Slovensku.
Zdá se, že podobnost Kubiceho zprávy a Gorily není náhodná. Obě kauzy vycházely z informací, které byly součástí vyšetřovacích spisů či spisů zpravodajských služeb. Obě zprávy byly předloženy veřejnosti těsně před volbami s cílem zdiskreditovat vybrané politiky a politické strany. Obě zprávy provázelo a provází řada spekulací, hypotéz i neobjasněných informací.Vyšetřování Kubiceho zprávy skončilo ve ztracenu a nikdo za ni nebyl obviněn Kauza prostě vyšuměla a jen občas je některými politiky či médii připomínána.
Kauza Gorila je vyšetřována a pan ministr vnitra veřejně vyhlašuje, že ji dořeší ještě do předčasných voleb, aby nemohla být zametena pod koberec. Nicméně se obávám, že spis nebude do voleb vyšetřen a celá kauza zmizí z povrchu světa. Podobně jak tomu bylo i v případě méně slavné české zprávy. Nasvědčuje tomu i soudní rozhodnutí zastavit vydání knihy T.Nicholsona. Je jen otázkou, nakolik a jakým způsobem ovlivní volby a povolební vyjednávání.
Je však třeba připomenout, že každá takto nedošetřená kauza zvyšuje nedůvěru veřejnosti vůči politickým stranám, orgánům činných v trestním řízení i justici. Proto by mělo být zájmem občanů i samotných politiků, aby podobné kauzy byly spravedlivě došetřeny. To je totiž jediná cesta k obnově ztracené důvěry veřejnosti vůči politice jako takové. A také cesta k vyšší demokratizaci naší společnosti a zlepšení politické kultury v naší zemi.