Závažné je, že akce neonacistů nabývají na agresivitě. Jde zejména o organizaci Blood and Honour (Krev a čest). Tento výrok používal Hitlerjugend. V minulosti jejich pozornosti neuniklo ani sídlo KSČM v Praze, když upozorňovali na svých webových stránkách na možnost snadného útoku na tuto budovu, například z jedoucího automobilu. V jednom z textů dokonce schvalovali žhářský útok na dům Romů ve Vítkově.
Jde tedy zjevně o organizaci propagující fašismus a otevřeně se hlásící k násilí. Je proto zarážející, že na aktivity této neonacistické organizace, která se dokonce hlásí k násilí, neupozornila Bezpečnostní informační služba. Ta se podle svých informací zveřejněných na internetu spokojila s konstatováním o vývoji na extremistické scéně, podle něhož „pravicově extremistická scéna stagnovala“.
Za zmínku také stojí obsah facebookových stránek ze srpna 2011 s názvem „Vyhlaďme komunisty“, kde autor těchto stránek hlásal nenávist a otevřeně vyzýval k násilí proti skupině obyvatel. Text tohoto vyjádření na facebooku jsem zaslal ministrovi vnitra, který mě ujistil, že policie v této věci bude konat a že o případných krocích budu informován. Informaci o krocích ze strany policie jsem od pana ministra ani po osmi měsících neobdržel.
Poslední události ukazují, že činnost neonacistů v České republice nabývá na agresivitě. Je proto nepochopitelné, že ačkoli šest z obviněných chtěla policie stíhat vazebně a návrh státního zástupce na uvalení vazby Obvodní soud pro Prahu 1 původně akceptoval, nakonec, když obvinění složili písemný slib, rozhodl o jejich dalším vyšetřování na svobodě.
KSČM konstatuje, že vláda ani ministerstvo vnitra přes všechna ujišťování, že tuto problematiku řadí mezi priority své bezpečnostní politiky, neprokazují schopnost postavit se ultrapravicovým a neonacistickým uskupením. Neonacističtí extremisté tak dál pokračují ve své snaze vydobýt si pozice na oficiální politické scéně. Mohlo by tak dojít i k tomu, že neonacisté budou svou agresivitu stupňovat. A pak již snadno může dojít k dalším takovým tragédiím, jako ve Vítkově.
Zdeněk Maršíček, stínový ministr KSČM pro resort vnitra