Před 104 lety byl vydán dokument „Prohlášení nezávislosti československého národa“, známý též jako Washingtonská deklarace. Pod prohlášením nezávislosti se podepsali T.G.Masaryk, E. Beneš a M.R.Štefánik, představitelé tehdejší prozatímní vlády, která vznikla ze zahraniční Čs. národní rady.
„Věříme v demokracii - věříme ve svobodu - a ve svobodu vždy větší a větší.“
Dáno v Paříži, dne 18. října 1918.
Tak hovoří poslední věta deklarace, která je poselstvím zakladatelů našeho národního státu i pro dnešní generace.
Washingtonská deklarace požadovala spojení Čechů a Slováků v jednom nezávislém státě, formulovala zásady občanských svobod, vnitřní i zahraniční politiky a státní systém budoucího Československa.
Ač byla vydána v Paříži, její text vznikl ve Washingtonu a den před jejím vydáním byla doručena americké vládě. Byla přímou reakcí na mírovou nótu rakouského císaře Karla I. a přípravu rakousko-uherského Národního manifestu, kterým chtěl rakouský císař přislíbit federalizaci císařství. T.G. Masaryk prohlášením rakouského císaře předešel.
Na základě prohlášení nezávislosti pak americký prezident odmítl rakousko-uherskou nótu a vyzval vládu císařství, aby přímo jednala s Prozatímní vládou ČSR. Cesta k samostatnému státu byla otevřená.