Dělal jsem asi přes dva roky předsedu podvýboru pro penzijní reformu v éře Topolánkovy vlády. Sociální demokraté už tehdy vetovali jakékoli pokusy o jakoukoli podobu udržitelných penzí. A jejich tehdejší argument? Demograficky nastane problém tak za 30 roků, tak proč bychom to řešili nyní? Ať si to řeší ti, kdo za těch 30 roků budou vládnout. No, 30 se smrsklo na cca 15 roků a tehdejší obstrukce si dnes vynutí razantnější změny a mohou vyvolat i bouře, i když asi ne a la France.
Škoda, že všichni jakž takž pravicoví premiéři nesáhli k doporučení spisovatele roku '68 Jana Procházky, který ve svém dílku "Politika pro každého" doporučuje některé lidi penzionovat už v patnácti letech, protože by se to státu bohatě vyplatilo.
A pro všechny s krátkou pamětí připomenu, že to byla ČSSD, která si postavila volební kampaň v roce 2013 na diskreditaci 2. penzijního pilíře, vůbec na diskreditaci jakéhokoli penzijního spoření (pro skeptiky připomenu, že bylo garantováno státem), po volbách dala zrušení 2. pilíře jako podmínku vzniku koalice s ANO Babišovi, který na závěrečné předvolební debatě v pražském Kongresovém centru sliboval zrušit 2,. pilíř, když mu někdo vysvětlil, o co jde, chtěl otočit, ale moc pro svůj Agrofert potřeboval více, než nějakou odpovědnost vůči budoucím penzistům.
Výsledkem dohody, u které ještě přisvěcovala KDU ( dnes skoro zapomenutý Bělobrádek) bylo, že 2. pilíř bez náhrady zrušili. Jediné, co ponechali byly zvýšené sazby DPH, které měly náklady penzijní reformy pokrýt. Sobotkově koalici s Babišem a Bělobrádkem se ty prachy náramně hodily na svoje kšefty a nákup voličů. A dnes díky tomu máme problém, Houstone.
P.S. Nechápu, proč tuto historii diskutéři vládní koalice dvěma dámám - té s tím pávem za erární peníze a té, co si nepamatuje příjmení svědka na vlastní svatbě, neomlátí při jejich přidrzlých extempore o hu**.