V době tahanic o umístění radaru v Brdech se někteří poslanci ČSSD předháněli v zuřivých projevech uvnitř Sněmovny, kolem níž chodili podivní lidé s transparenty Ne základnám!. Smlouva byla sice Topolánkovou vládou schválena a podepsána, ale k jejímu naplnění nedošlo, protože ve Sněmovně neměla šanci projít díky ČSSD a komunistům. Nástupce Busche mladšího Obama od plánu vybudovat radar v Brdech ustoupil. ČR tak prohrála jedinečnou možnost koupit si za pronájem desetihektarového pozemku pro americké vojenské zařízení vyšší míru svojí bezpečnosti.
Asi namítnete, že nám nic nehrozí, když jsme pod deštníkem NATO, ale nikde není psáno, že se zase nevynoří v čele USA někdo, jako byl Trump, který si s myšlenkou omezení NATO pohrával. Jednou věcí je, že nám někdo hodně ze svého platí naší obranu, ale zrušit vojenské informační zařízení více než evropské důležitosti je zase o úroveň výše.
Tehdy mimochodem petici proti radaru podepsalo, pokud si pamatuji, zhruba 800 tisíc lidí. BIS i dnes mluví o úspěšné akci ruských služeb. Zarazila mě nejen masa lidí, kteří uvěřili dezinformacím, ale i poměrně liknavé chování některých tehdy vládních politiků a nezvládnuté informování veřejnosti.
Ministryně obrany Černochová podepsala smlouvu o obranné spolupráci s USA. Smlouva podléhá schválení v obou komorách parlamentu a podpisu prezidenta. Vláda by ji urychleně měla projednat zejména ve Sněmovně, kde očekávám obstrukce, lži a demagogii. Bohužel si dopřáváme luxusu hazardu s vlastní budoucností. Věřím, že tentokrát smlouvu nečeká osud té první. Pokud Ukrajina neuspěje v současné válce s Ruskem, tak pamětníci budou vzpomínat na mír z doby studené války. Dnešní svět je daleko méně předvídatelný, než tomu bylo v éře bipolárního rozdělení.