"Chceme, aby tato akce byla nejen připomenutím událostí z roku 1968, ale i příležitostí k hlubšímu zamyšlení nad soudobým vývojem Evropy a nad hodnotami svobody a demokracie. Je to možnost se zamyslet a lépe porozumět souvislostem a vzorům, které byly v naší historii již jednou přítomny a znají je i další evropské země jako třeba Maďarsko či Polsko," uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Před budovou ministerstva si návštěvníci prohlédnou autentické bojové vozidlo pěchoty okupačních vojsk, ve foyer a I. patře je čeká výstava fotografií a dobových reálií. Komentované prohlídky je zavedou do bývalé kanceláře Alexandra Dubčeka či Gustáva Husáka, do bývalého Husákova bytu nebo do podzemního krytu, kde je umístěn dobový nábytek a různé artefakty.
Významnou součástí programu tak bude veřejné natáčení nového dílu podcastu Přepište dějiny (ZDE), kde historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman nabídnou pohled na invazi, srpnové mýty a širší souvislosti tehdejších událostí. Právě 17. srpen 1968 byl den, kdy sovětské vedení v Moskvě definitivně rozhodlo o vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Podcast je pro veřejnost zdarma a začíná v 19 hodin. Z důvodu omezené kapacity sálu bude týden před natáčením spuštěn rezervační systém na webu Ministerstva dopravy (ZDE).
Připomínkovou akci k 55. výročí vstupu vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa připravuje Ministerstvo dopravy ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a podcastem Přepište dějiny. Jedním z cílů vzpomínek je i připomenout mocenské ambice bývalého Sovětského svazu i současného Ruska, které představují trvalé nebezpečí pro střední i západní Evropu.