Navrhované změny umožní domácnostem, obcím firmám nebo školám vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů a následně ji sdílet. Kromě soběstačnosti místních komunit, pomůže novela snížit nezávislost České republiky na fosilních palivech.
Kromě sdílení elektřiny zavádí novela také koncept takzvaného aktivního zákazníka. Tím může být skupina až deseti odběrových míst zákazníků, kteří společně vyrábějí energii a sdílí ji mezi sebou. Budou to moci dělat bez jakéhokoliv územního omezení. Příkladem takového zákazníka je ten, kdo si vyrábí elektřinu na střeše své chaty, ale využívá ji jen přes víkend a přes týden si vyrobenou elektřinu posílá do bytu ve městě. Aktivní zákazník ale může být i skupina několika osob, například rodina, která si na jedné nebo na několika svých nemovitostech vyrábí elektřinu a následně se o ni dělí.
Energetické společenství bude moci vytvořit větší skupina až 1000 odběrových míst jeho členů. Ti mezi sebou podle pravidel zákona budou moci sdílet elektřinu, kterou vyrobí ze společných výroben. Členy těchto společenství tak budou moci být kromě jednotlivců například společenství vlastníků jednotek, obce, školy, úřady nebo celé malé podniky.
Podmínkou pro vznik komunitní energetiky je také založení energetického datového centra, které umožní zpracovávat podrobná data o výrobě a spotřebě sdílené elektřiny. Více informací ke komunitní energetice najdete na webu www.energiezamene.cz/komunitni-energetika.