Ve čtvrtek 13. září 2012 se konala zajímavá i podnětná akce Regionální rady odborových svazů ČMKOS Ústeckého kraje, jíž předsedá šéf odborů Czech Coal pan Jiří Cingr. Regionální rada si pozvala na své jednání představitele některých politických uskupení, jejichž kandidáti se budou ucházet o přízeň občanů - voličů ve volbách do Zastupitelstva Ústeckého kraje, které se konají 12. a 13. 10. 2012. Jistě nebylo náhodou, že si odboráři pozvali zástupce menších subjektů, a ne tzv. tradiční politické parlamentní strany, které, jak organizátoři nezakrytě verbálně uváděli, je zklamaly a stále jen slibují, aby nakonec zůstalo jen u slibů. Zřejmě i z časových důvodu, každý subjekt měl na samostatnou prezentaci svých záměrů 25 minut, bylo pozváno maximálně po třech zástupcích z těchto šesti stran a hnutí, které se měly prezentovat v tomto pořadí – „Občané městu, město občanům“ (OMMO), Hnutí Nespokojení občané (HNS), Strana práv občanů – Zemanovci (SPOZ), Severočeši.cz (S.cz), Národní socialisté – levice 21. století (NS-Lev 21) a Hnutí Pro kraj. Nakonec S.cz, svou účast zrušili a organizátoři místo nich pozvali zástupce KSČM.
Za OMMO se jednání Regionální rady odborových svazů ČMKOS ÚK zúčastnili jeho předseda Leoš Vaněk, lídr kandidátky a 2. místopředseda Marian Dancso a jednatel OMMO RSDr. Vlastimil Balín, který se zhostil úvodní prezentace.
Odboráři se zaujetím a nadstandardní pozorností vyslechli prezentaci volebního programu a ambicí, s nimiž jde OMMO do krajských voleb. Zdůrazněn byl základní rozdíl oproti všem ostatních kandidujícím stranám a hnutím – OMMO preferuje řešení krajských témat a nepodsouvá do volební kampaně problémy celostátního charakteru, neboť nechce mást občany kraje. Za základní cíl si klade napomoci rehabilitaci politiky a politické kultury v očích občanů a jejich aktivizaci - neabdikovat na politickou angažovanost, bránit se aktivním způsobem proti apatii a rezignaci na svá práva, možnosti tzv. do toho mluvit, ale i větší uplatňování vlastní odpovědnosti. Pokud jde o ambice OMMO pro krajské volby stojí oběma nohama na zemi. Určité vlastní, limitující, ale i diskriminační hranice podsouvané velkými parlamentními stranami a movitějšími subjekty jako pojistky jejich „výjimečnosti a parlamentního postavení“ do řady volebních zákonů, ten ke krajským volbám nevyjímaje (zde činí limit nutný pro vstup do zastupitelstva kraje 5 %), vedou vedle finančních možností představitele a kandidáty OMMO ke střízlivosti - tou ambicí je zisk potřebného počtu volebních hlasů, který by představoval právě 5% zisk. Své zastoupení v Zastupitelstvu Ústeckého kraje vidí jako nutný a nezbytný předpoklad pro naplňování svého volebního a politického programu, jako předpoklad pro naplnění programové nabídky dané občanům Ústeckého kraje.
Důraz je ve volebním programu OMMO položen do jeho úvodní kapitoly „Občan – kraj – samospráva“, kde se jedná zejména o prosazení občanského principu v samosprávě kraje. Za svou „programovou vlajkovou loď“ považuje OMMO prosazení principu participativního rozpočtování na úrovni kraje. Toho, aby občané mohli sami rozhodovat alespoň o části finančních prostředků v rámci krajského rozpočtu, a to mnohem více než je dosud dle stanovování priorit, které budou krajem řešeny. S tím úzce souvisí i myšlenka většího prosazení tzv. internetové demokracie, která dává občanovi větší šance na bezprostřednější, okamžitou a rychlejší komunikaci s úřady a úřadů spolu navzájem. Obíhat by měly informace dané do systému občanem v jednom místě, a nikoliv činit fyzicky sám občan mezi úřady. Fond hejtmana by OMMO chtělo přeměnit na nadstandardní nástroj Zastupitelstva Ústeckého kraje na realizaci akcí, které se nehodí do žádných projektových schémat vyhlašovaných krajem či jinými institucemi. Institut krajského stipendia by mohl řešit např. nedostatkové zdravotní či jiné profese, kterých se v kraji trvale nedostává. Možnosti turistického ruchu zdaleka nevyčerpaly svůj vklad do řešení tvorby a udržitelnosti nových pracovních míst. Ve volebním programu je celá řada dalších bodů, k nimž byli odboráři referujícími nasměrováni prostřednictvím webových stránek hnutí OMMO – www.hnutiommo.cz.
Úvodní vystoupení doplnil předseda OMMO L. Vaněk o pozvání na seminář k problematice participativního rozpočtování, který OMMO spoluorganizuje s Alternativou Zdola a zejména Střediskem EUROPE Direct a střediskem VŠFS v Mostě v úterý 19. 9. 2012 od 17,00 hodin v budově VŠFS v ul. Pionýrů v Mostě.
Lídr kandidátky M. Dancso hovořil o potřebě věnovat mnohem větší pozornost tzv. vyloučeným lokalitám, databázi migrace tzv. nepřizpůsobených občanů do zahraničí, protože to přináší chaos do systému sociálních dávek, ale zejména do úbytku žáků na školách.
Přítomní zástupci OMMO odpověděli i na řadu otázek odborářů, např. ve věci právě sociálních dávek, řešení problémů vyloučených lokalit či třeba i toho, jak jejich kandidáti pokrývají mapu kraje z pohledu jejich bydliště nebo konkrétnějších představ o tzv. participativnímu rozpočtování či internetové demokracii, kde dodali, že si dovedou představit, že by to mohlo napomoci zvýšení volební účasti v případě možnosti internetového volebního hlasování.
Obě strany setkání projevily uspokojení z této formy setkání a popřály si hodně úspěchů v dalším působení v práci ve prospěch občanů. (vb)
<a href="http://www.hnutiommo.cz/news/zucastnili-jsme-se-zastupci-ommo-u-odborarske-zpovedi/">více informací o OMMO zde</a>