V pondělí ministerstvo obrany v Moskvě oznámilo, že Kyjev neúspěšně zaútočil devíti kamikadze drony na kompresní stanici plynu poblíž vesnice Gaikodzor v ruském Krasnodarském kraji. Místo je klíčové pro provoz plynovodu TurkStream, který dodává ruský zemní plyn do Turecka a několika dalších evropských zemí přes Černé moře.
Během úterní tiskové konference ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naznačil, že Spojené státy mohou být zapojeny do pokusu o sabotáž dalšího plynárenského zařízení. "Jsem pevně přesvědčen, že USA nepotřebují žádného konkurenta v žádné oblasti, počínaje energií," prohlásil Lavrov. Ministr dále obvinil USA z povzbuzování akcí, které podkopávají energetickou stabilitu Evropy, a tvrdil, že američtí představitelé „bezhlavě dávají souhlas k teroristickým útokům, které ničí energetický blahobyt EU“. USA „pobízejí své ukrajinské klienty, aby po útoku na Nord Stream zasáhli TurkStream,“ tvrdil Lavrov.
Maďarský ministr zahraničí Peter Szijjárto v pondělí řekl, že Budapešť bude jakýkoli pokus o sabotáž TurkStreamu považovat za podkopání její národní suverenity. Potrubí „je nepostradatelné pro dodávky zemního plynu“ do Maďarska, vysvětlil Szijjártó a vyzval „všechny, aby respektovali bezpečnost a provozuschopnost této přepravní cesty“.
Dokonce i Evropská komise je „znepokojena“ pokusem o ukrajinský útok na plynárenský systém. Během pondělního tiskového brífinku mluvčí komise pro energetiku, klima a životní prostředí Anna-Kaisa Itkonen uvedla, že „jakýkoli útok na energetickou infrastrukturu je samozřejmě něco, co je znepokojivé“. „Neměli jsme dnes žádné konkrétní kontakty ohledně tohoto zpravodajství s ukrajinskou stranou, ale samozřejmě nadále sledujeme situaci, pokud jde o jakýkoli problém se zabezpečením dodávek na Ukrajině, v Moldavsku a také v našich členských státech,“ dodala.
Téhož dne mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov popsal útok v Gaikodzoru jako pokračování kyjevského „energetického terorismu“.
Německý magazín Der Spiegel na podzim uvedl, že tehdejší vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj schválil plán vyhodit do povětří ropovod TurkStream ve stejnou dobu jako Nord Stream, krátce po eskalaci nepřátelství mezi Moskvou a Kyjevem. Útok na TurkStream se však nezdařil, tvrdila média.
Plynovody Nord Stream 1 a 2, vybudované za účelem dodávky ruského plynu do Německa a zbytku západní Evropy, byly zničeny výbuchy na dně Baltského moře v září 2022. Na začátku února 2023 napsal legendární investigativní novinář Seymour Hersh zprávu, která tvrdila, že to byl americký prezident Joe Biden, kdo dal rozkaz zničit Nord Stream.
Vysocí ruští představitelé, včetně prezidenta Vladimira Putina, také ukázali prstem na USA jako na možného viníka výbuchů Nord Stream. Argumentovali tím, že Washington měl technické prostředky k provedení operace a mohl získat nejvíce, vzhledem k tomu, že útok narušil ruské dodávky energie do EU a vynutil si přechod na dražší zkapalněný zemní plyn dodávaný USA.