Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti jiných států víme, že zabavování půdy jejím právoplatným vlastníkům přináší spíše hladomor než ovoce. Vědí to i politici Afrického národního kongresu, stále ještě nejsilnější politické strany v Jižní Africe, byť donuceni dnes vládnout s koaličním partnerem. Zkrachovalá Zimbabwe, kde vyvlastnění půdy bílé menšině proměnilo prosperující stát v dalšího trvale rozvojového žebráka, měli a mají stále před očima. Možná křeče po nejslabším volebním výsledku po zrušení experimentu odděleného vývoje ras, možná rostoucí touha získat ztracené voliče zpět, vedla k přijetí byť umírněného – ve srovnání se Zimbabwe – přesto kontroverzního zákona o možnosti záboru některých částí půdy patřící převážně bílým farmářům bez kompenzace. Zdá se, že svět to přešel bez zájmu a bez povšimnutí. Stejně jako před dvaceti lety daleko drastičtější postupy proti bílým farmářům v Zimbabwe. Nepřešel to však jihoafrický rodák v Trumpově administrativě Elon Musk a jeho šéf Donald Trump. „Jihoafrická vláda se vydala na cestu nespravedlivých a morálce odporujících praktik namířených proti bílé menšině afrikánské komunity a podáním žaloby u Mezinárodního soudního dvora proti Izraeli“ vyslovil se americký prezident. A dodal, že vláda, která diskredituje lidská práva, zaujímá agresivní pozici vůči USA a jeho spojenci Izraeli. A přišel čin, zmrazení další finanční pomoci. Ta činila v roce 2023 zhruba 440 milionů USD. Současně Trump nabídl případným postiženým farmářům útočiště v USA.
Donald Trump za krátkou dobu v úřadě učinil řadu zásadních kroků, jimiž rozhýbal zahnívající a přespříliš opatrnou politickou scénu světa. Aktivně se zabývá ukrajinskou krizí, Blízkým východem, posílením obranyschopnosti NATO. Možná by stálo za to napravit ještě jednu velikou nespravedlnost. Učinit ze Zimbabwe zase Rhodesii. Asi už ne změnou jména, jak učinil v případě Amerického zálivu, ale určitě návratem do spravedlivějších sociálních a ekonomických poměrů. Měl by se přičinit, aby byla napravena křivda učiněná na bílých farmářích, aby mohli zase převzít půdu, na níž po generace pracovali a aby tak pomohli zemi a všem jejím obyvatelům vrátit se do prosperujících poměrů ještě nedávné minulosti.
Jestliže se Česko dokázalo zmátožit po 40 letech komunistického hospodářského úpadku, určitě by se to podařilo i v Zimbabwe, kde pronásledování farmářů a jejich vyhánění z půdy přinesly teprve zmanipulované volby konané v roce 2000 a následná krutovláda Roberta Mugabeho.
Je to krásná myšlenka Donalda Trumpa koupit Gazu a vytvořit z ní druhou Francouzskou riviéru. Což takhle donutit i současné vládce Zimbabwe vydat se na cestu, která by zemi vrátila blahobyt bývalé Rhodesie? A začít tím nejpodstatnějším. Napravením majetkových křivd spáchaných na bílých farmářích. Rasismus, ať už bílý nebo černý, by přece neměl mít v dnešním světě místo.
Naivita, že? Leč u Donalda nikdy nevíme, co bude dalším krokem…Ta cla bych ale vypustil, historicky zvýšení cel na rozdíl od stabilních majetkoprávních vztahů nikdy nikomu prosperitu nepřineslo….