Současné financování krajů je špatné a neprůhledné. Jednoduchým řešením je zrušit veškeré dotace pro kraje a peníze mezi ně rozdělit formou podílu na daních mezi jednotlivé kraje podle počtu obyvatel a velikosti území. Bohužel dnes na občana kraje připadá různá částka financí v různých krajích. To je projev nerovnosti, protože občané si mají být rovni a tuto rovnost vyjadřuje i přibližně stejná částka na občana přidělovaná kraji, ať již je na jižní Moravě nebo v severních Čechách. Jihomoravský kraj dostává na občana podstatně méně než Karlovarský kraj nebo Vysočina. Je to způsobené i existencí 14 různě lidnatých krajů. Proto jsem zastánce jednoduššího a levnějšího zemského zřízení pro Čechy a pro Moravu se Slezskem.
Návrh na změnu
Ministerstvo financí v dohodě s Asociací krajů připravilo návrh zákona, který sice zachovává dotační a korupční džungli, ale alespoň zmírňuje velké rozdíly v krajském financování v přepočtu na jednoho občana. Částečně napravuje nespravedlnost v krajském financování. Návrh zákona však nebude do konce volebního období přijat, za což nese odpovědnost vládní většina SPOLU a Starostů, která je většinou nejen vládní, ale je to i většina, o kterou se opírá hejtman Jan Grolich v zastupitelstvu kraje.
Fialova vláda na změnu krajského financování kašle
Nápravu krajského financování měla přinést změna zákona o rozpočtovém určení dání předložená vládou do Poslanecké sněmovny 9. 5. 2024 (tisk 701). Vládní většina však neučinila potřebné kroky k rychlému projednávání zákona. Zákon je stále v prvním čtení, kdy se mu Poslanecká sněmovna věnovala 26. 6. 2024 asi hodinu (12.45-13.45 h), 27. 6. 2024 asi 20 minut (10.45-11.05 h) a 17. 12. 2024 dvě hodiny (20-22 h). Zákon byl tedy projednáván necelé 3,5 hodiny. Nebyl předmětem parlamentní obstrukce. Pro projednávání jednotlivých bodů v Poslanecké sněmovně je rozhodující vůle vládní většiny poslanců SPOLU a Starostů.
Když vláda chtěla prosadit omezení práv občanů a kriminalizovat na objednávku tajných služeb jejich jednání novým trestným činem o činnosti pro cizí moc, nebo diskriminovat prodloužením platnosti pandemického zákona lidi odmítající se podílet na vládní politice covidismu a nuceného očkování málo účinnou covidovou vakcínou, anebo okrást důchodce za pomocí retroaktivního zákona, aby mohla utrácet za drahé zbraně, vždy si vláda v Poslanecké sněmovně prosadila svou i přes obstrukce opozice. Vinu za pokračování nesprávního financování krajů má vláda Petra Fialy.
Alibista Grolich a jeho útok na opozici
Lidovec Grolich z vládní koalice SPOLU nebyl schopen u svých vládních spolustraníků zajistit, aby se návrh zákona dostal na pořad jednání Poslanecké sněmovny včas. Proto začal usilovat, alespoň o politické alibi. Navrhl usnesení, v kterém Zastupitelstvo Jihomoravského kraje vyzývá poslance k přijetí zákona. Pro usnesení hlasovali 24. 2. 2025 i opoziční členové zastupitelstva z koalice SPD, Trikolora, PRO, Svobodní a z koalice Stačilo. Grolich však nelibě nesl, že zastupitelé za ANO se hlasování zdrželi. Zřejmě se od alibismu za Grolichovu neschopnost něco vyjednat u svého stranického vedení chtěli distancovat.
SPD, Trikolora, PRO, Svobodní návrh na projednání narovnání financování krajů podpořili. Šlo o vyjádření nesouhlasu se stávajícím rozpočtovým ponížením občanů Jihomoravského kraje vůči jiným krajům v řádu miliard korun. To však nic nemění na tom, že odpovědnost za stávající nesprávný stav nese vláda Petra Fialy a svou neschopností u svých stranických a koaličních partnerů v Praze tuto významnou věc pro jižní Moravu prosadit i hejtman Grolich.