Minulý týden při jednání s odborníky z ostatních institucí EU požadoval parlamentní Výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) lepší uplatňování stávajících pravidel, jasnější značení potravin a více kontrol. Dnes členové výboru jednali s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Tonio Borgem.
Podle Komisaře má EU jeden z nejlepších systémů kontroly potravin na světě. Europoslanci ale oponovali tím, že současná legislativa může být sebelepší, ale pokud nebude právo vymáháno a vinící tvrdě trestáni, je legislativa sama o sobě k ničemu.
Snižování počtu inspekcí, ohlašování kontrol předem, omezování pravomocí kontrolních orgánů nebo inspekce prováděné průmyslem bez následné kontroly ze strany státního dozoru, to vše ohrožuje bezpečnost potravinového systému v Evropské unii.
Falešně označené koňské maso bylo odhaleno namátkovou kontrolou Irskými úřady. To poukazuje na to, že je potřeba provádět kontroly více systematicky a především častěji. Neustálé omezování zdrojů ale vede k pravému opaku - kontrol je čím dál tím méně a spotřebitelé nejsou chráněni tak, jak by měli být.
Irské úřady věděly o problému již od listopadu 2012, oficiálně o něm ale informovaly až v únoru 2013. S jistotou tak nelze říci ani to, jak dlouho už Evropané konzumují koninu v domnění, že jde o hovězí maso.
Europoslanec Pavel Poc k tomu dnes uvedl: "Nejde o selhání evropské legislativy, ale o selhání členských států při vymáhání dodržování nastavených pravidel. Za kontroly a dodržování platných zákonů jsou zodpovědné členské státy, nikoli Evropská unie."
Podle Evropské komise je nutné zaměřit se na revizi účinnosti kontrol v potravinovém řetězci v EU a nastavit takový systém pokut, který zajistí, aby se porušení zákona přestupci ekonomicky skutečně nevyplatilo.
S názorem Evropské komise, že jde pouze o problém s označováním potravin, ovšem europoslanci nesouhlasí. Látka fenylbutazon, používaná jako veterinární přípravek pro koně i další zvířata se nesmí dostat do lidského potravního řetězce. Přesto bylo už v několika případech potvrzeno, že testování přítomnosti fenylbutazonu v koňském mase bylo pozitivní.
Problém se mezitím rozšířil i do dalších částí světa - v Jižní Africe obsahovaly výrobky označené jako hovězí maso z oslů, kozlů a buvolů. Falešně označené koňské maso se s největší pravděpodobností objevilo i v USA.
Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4