09.07.2013 18:02:00
SPOZ budoucí spojenec či politický rival ČSSD?
Tato otázka je pokládána téměř dennodenně v českých médiích.
Neparlamentní SPOZ naproti tomu volí logickou cestu „přetahování“ voličů. Neustále se snaží vymezovat vůči sociální demokracii a zejména vůči jejímu předsedovi. Zde zřejmě hraje i silná nevraživost současného prezidenta vůči některým z vedoucích představitelů ČSSD, která je zneužívána v mocenském boji. Dlouhodobá snaha pravicových žurnalistů i SPOZ je nahlodat širokou veřejnost, že ČSSD není jednotná, že se štěpí, že nemá silné vedení a že vlastně SPOZ je „slušnější“ verzí sociální demokracie.
Problémem SPOZ je však účelovost jejího vzniku na základě „přátel M.Zemana“. To, že není vše v pořádku, ukázala finančně netransparentní předvolební kampaň i nedůvěryhodné osoby ve vedení SPOZ. Říká se, že poturčenec horší Turka a zřejmě toto přísloví platí v řadě případů i v politice. Byla to současná sociální demokracie, která umožnila a pomohla M.Zemanovi na hrad. Byl to B.Sobotka, který jasně a zřetelně od samého počátku definoval postoj ČSSD k řešení politické krize v ČR. Tímto řešením jsou pouze předčasné volby. A k těm je možno dojít dvojím způsobem. Tím rychlejším, což je rozpuštění sněmovny. A tím pomalejším, což jsou tři neúspěšné pokusy o sestavení vlády.
Kancléř pana prezidenta včera připomněl, že byla učiněna nabídka na sestavení vlády B.Sobotkovi. Nebyl jsem u těch jednání, nicméně v té době slibovala TOP 09 své podpisy k rozpuštění sněmovny. Dnes, kdy pravice dostala strach z předčasných voleb, je situace jiná. Proto i vedení ČSSD volí jinou taktiku. Protože si uvědomuje, zřejmě na rozdíl od „zastánců“ demokracie z pravicové části poslanecké sněmovny, že prezident využije toliko svých dvou pokusů, aby předčasným volbám zabránil. Zejména proto, že to zřejmě slíbil vedení SPOZ za jejich podporu, které předpokládá, že vstoupí do poslanecké sněmovny s více jak deseti procenty podpory voličů.
SPOZ má podobný politický program jako ČSSD, ovšem s tím rozdílem, že jednotlivé návrhy nejsou v řadě případů spolu slučitelné. A pokud by se měly návrhy této strany realizovat, pak se obávám, že to bude pověstný dort kočičky a pejska, ze kterého bude občanům velmi těžko od žaludku. A je také možné, že účelem SPOZ je „oslabit“ pozici ČSSD tak, aby jako v roce 2010 nemohla sestavit vládu.Možná, že jsou to spekulace, ale pouze čas ukáže, tak jako v případě Věcí veřejných, kdo to jak a zejména poctivě s občany myslel.
Na druhou stranu i sociální demokracie by potřebovala v poslanecké sněmovně levicového partnera, se kterým by mohla dlouhodobě spolupracovat. Nicméně tato spolupráce nemůže být založena na osobní animozitě či na vyřizování si minulých účtů.
Takže pokud opravdu hodlá být SPOZ partnerem ČSSD, pak by měla zapomenout na útoky vůči jejím některým vedoucím představitelům a naopak by měla zahájit vzájemnou spolupráci na všech úrovních. Jsem přesvědčen, že je to v zájmu nejen obou politických stran, ale zejména občanů České republiky. Základním kamenem této započaté spolupráce by mohla být podpora SPOZ a pana prezidenta umožnit co nejrychleji předčasné volby.
Vždyť čas do voleb bude spíše nahrávat současné pravicové koalici, která si věru jistě nezaslouží, jakýkoliv úspěch v nadcházejících volbách. Lidi opravdu nebaví politikaření v přímém přenosu. Veřejnost chce silnou vládu vzešlou z demokratických voleb, která napraví špatnou politiku a hříchy dřívější Topolánkovy a dnes odcházející Nečasovy vlády. Pokud si to politici neuvědomí dostatečně rychle, občané této země to mohou spočítat nejen pravici, ale i levici. Stále totiž platí Zemanovo okřídlené: Padni komu padni…
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout