Na začátku stály skandály, kdy se na východě zprostředkovávala česká víza za peníze. Po odkrytí těchto praktik v některých zemích, například ve Vietnamu, muselo pár pracovníků ministerstva zahraničních věcí dokonce odejít ze svých postů. Ministerstvo následně pod vedením Karla Schwarzenberga přišlo s novým systémem pro vydávání víz, fungujícím na internetu po jménem Visapoint, který měl vše vyřešit.
Žadatel se proto nyní musí objednat na interview a až poté může získat vízum. Jenže v některých zemích se žadatelům prakticky nikdy nedaří ani dostat se do systému a podat na konzulátním oddělení českého velvyslanectví žádost o interview, neboť systém Visapoint jim sdělí, že kvóta pro žadatele jsou již vyčerpaná. Vzápětí však obdrží e-mailem nabídku, že jim kdosi přihlášení na interview za úplatu zařídí. Nyní již ne za pár set dolarů jako dřív, ale rovnou za tisíc eur. A kšeftování s českými vízy je zpět. Navíc je systém Visapoint velmi „nedokonalý“, takže stopy po případné manipulaci se údajně nedají dohledat. Že by záměr?
Naše vízum si tak může „koupit“ každý movitý lempl a naopak systém často zabraňuje schopným studentům z východu, aby u nás studovali a platili školné. Česká republika je pro ně alternativou k Velké Británii (hlavně díky češtině, která je podobná jejich jazyku). Tito lidé by nás později mohli propagovat ve svých zemích, ale není jim to umožněno. Stejně tak systém brání byznysmenům, aby v Česku obchodovali a nakupovali výrobky našich továren. Dříve zaplatili několik set eur zprostředkovateli ve frontě na víza před českou ambasádou, nyní to je násobek této sumy jinému zprostředkovateli, skrytému za anonymitu internetu.
Ukazuje se, že systém Visapoint nejen že korupci při vydávání českých víz nezabránil, ale naopak ji, jak je zřejmé z mnoha příkladů opakovaně publikovaných i v zahraničních médiích, posunul na vyšší, sofistikovanější úroveň.
Prosím sledujte mé texty i na mém Facebooku