Ruská diplomacie argumentuje tím, že konvenci o mořském právu Rusko ratifikovalo v roce 1997 i s prohlášením, že v případě sporů týkajících se naplňování suverénních práv a jurisdikce neakceptuje procedury urovnávání sporů vedoucí k závazným rozhodnutím, a to je daný případ, protože aktivisté z Arctic Sunrise akcemi u těžební plošiny porušili ruské zákony o výlučné ekonomické zóně a o kontinentálním šelfu.
Greenpeace naopak tvrdí, že ruští pohraničníci se zmocnili její lodi, plující pod nizozemskou vlajkou, v mezinárodních vodách.
O incidentu není příliš průkazných informací a tvrzení obou stran sporu si značně protiřečí. Greenpeace však prosazuje svou „ekologickou“ ideologii velmi razantními a ne vždy legálními způsoby, čehož jsme byli nejednou svědky i u nás. Jen málokdy se také jedná o skutečnou ochranu přírody. Jejich extravagantní akce plné násilí mnohdy připomínají spíše výsadek teroristického komanda než péči o naše životní prostředí. Existují dokonce prameny, které tvrdí, že Greenpeace inkasuje velké částky od mezinárodních společností za to, že právě jejich ropnou plošinu nebo rybářský trajler nechají na pokoji. Třeba se s nimi Moskva zapomněla vyrovnat…
Prosím sledujte mé texty i na mém Facebooku https://www.facebook.com/milansarapatka.cz