To, co mne osobně překvapilo, byla zbytečně rozsáhlá diskuse kolem čtyř zákonných opatření senátu, protože a tady musím souhlasit s A.Babišem, většinou to bylo zbytečné. Zejména z pohledu avizovaného souhlasu většiny sněmovny s těmito návrhy. Pouze musím dodat, že většina dlouhých proslovů šla z řad nových poslanců a poslankyň. Já se přiznám, že i když jsem měl připraveny krátká vystoupení, s ohledem na pozdní čas i na podporu opatřením jsem si vystoupení rozmyslel. Ale po pravdě řečeno, účast poslanců při večerním zasedání nebyla o mnoho větší než v předchozím funkčním období.
Druhá schůze sněmovny se bude opět zabývat obsazením sněmovny a jejích výborů, takže té práce nebude tolik. Pokud platí, že 11.12. proběhne první čtení návrhu rozpočtu na rok 2014 a rozpočtového výhledu na roky 2015 a 2016, pak se možná konečně dočkáme konkrétních vystoupení na dané téma. Pouze chci připomenout, že v prvním čtení se hodnotí toliko výše příjmů, výdajů a rozpočtový deficit. Teprve při projednávání ve výborech se pitvají jednotlivé rozpočtové kapitoly. Při druhém čtení lze načítat pozměňující návrhy, ať již z jednotlivých výborů či od jednotlivých poslanců a teprve třetí čtení státního rozpočtu rozhodne o jeho konečném znění. Podle předsedy ČSSD by schvalování rozpočtu mělo proběhnout po vánočních svátkách.
Adventní čas opravdu není nejvhodnější pro jednání poslanecké sněmovny a jejích jednotlivých výborů. Nicméně rozpuštění sněmovny a předčasné volby nedávají jinou možnost a tato země si jistě nezaslouží rozpočtové provizorium. A to přesto, že původní návrh rozpočtu nejprve připravila vláda P.Nečase a tento návrh po úpravách předkládá vláda j.Rusnoka v demisi. Po pravdě řečeno, již se těším na klasickou práci ve výborech, protože tam dochází k odborné diskusi nad jednotlivými návrhy zákonů. A tyto diskuse zřejmě, kromě diskuse nad návrhem státního rozpočtu, proběhnou až začátkem příštího roku.