Je zřejmé, že se ISIL v boji o dominanci brzy střetne s dosavadním hegemonem extrémního islámu, al-Káidou, a to zejména kvůli požadavku ISIL, aby všechny ostatní džihádistické skupiny přísahaly ISIL a jeho myšlenkám věrnost. Na druhé straně to jistě vyvolá nadšení u některých skupin bojovníků al-Káidy, které ISIL budou vnímat jako stoupající hvězdu globálního džihádu.
Riziko zběhnutí od al–Káidy k ISIL je značné, zejména v severní Africe, kde již několik džihadistických skupin, nebo jejich části, své sympatie k ISIL vyjádřilo. Podporu ISIL vyjadřuje také významný počet příznivců radikálních islamistů například v Jemenu.
Na druhou stranu je pravděpodobné, že muslimové po celém světě budou jako celek reagovat na toto vyhlášení negativně. Otázkou je, kolik islámských radikálů, kteří se v současné době řadí mezi nenásilné, se k ISIL přidá, a kolik jich naopak ISIL svým sektářským přístupem odradí. Pro ISIL je to sázka s vysokým rizikem. Může mnoho ztratit, nebo naopak hodně získat, a to například podporu radikální části islámské populace. Není třeba zdůrazňovat, co by to znamenalo, pokud by se k sektářskému výkladu islámu přidali sta tisíce ortodoxních věřících muslimů po celém světě - totální chaos na blízkém a středním vývoje a krvavé boje mezi Šíity a Sunnity nejen v oblasti, ale v celém světě, kde dnes muslimové žijí.