V prvních výzvách nového Operačního programu Životní prostředí jsou přijímány žádosti o dotaci na projekty zaměřené na zlepšení kvality vody, ovzduší, zpracování odpadu a ochranu přírody. Štědrá podpora bude směřovat i na podporu projektů na udržení vody v krajině, které jsou klíčové pro překlenutí zvláště suchých období, které ČR aktuálně zažívá.
„Zahájením příjmu žádostí v novém Operačním programu Životní prostředí načínáme nové programové období. Během následujících sedmi let bude z tohoto programu přerozděleno mezi žadatele více než 70 miliard korun. Prioritně nejvyšší prostředky půjdou na zlepšení kvality ovzduší, čištění vod a opatřením proti povodním a suchu. Ode dneška tak mohou podávat žádosti např. kraje, o prostředky na tzv. kotlíkové dotace, nebo další žadatelé na hospodaření s dešťovou vodou či přirozenou akumulaci vody v krajině,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Maximální celková dotace bude více než dvanáct miliard
Znění aktuálně vyhlášených výzev Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR zveřejnilo již v červnu, aby žadatelé o dotaci měli dostatek času na kvalitní přípravu svých projektů.
„V novém programovém období máme pouze 60 % prostředků, které jsme měli v předchozím programovém období. Vzniká tak větší tlak na předkládání opravdu kvalitních projektů a na jejich řádnou realizaci jak ze stran žadatelů, tak i na straně MŽP a SFŽP. Nastavený režim řízení programu OPŽP, který jsme v rezortu zavedli v loňském roce, a který reagoval na krizový stav evropským dotací po bývalém vedení, se nemění. Jsem přesvědčen, že při dobrém řízení programu OPŽP bychom byli schopní profinancovat na smysluplné projekty daleko více peněz,“ říká ministr Brabec.
Maximální celková dotace z prostředků Operačního programu Životní prostředí na schválené projekty v rámci prvních 16 výzev bude činit více než dvanáct miliard korun. Alokace finančních prostředků pro projekty v oblasti zlepšování kvality vod a snižování rizika povodní je stanovena na 1,3 miliardy korun, pro projekty zaměřené na zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech na 5,5 miliardy korun, pro oblast odpadů a materiálových toků, ekologických zátěží a rizik na 2,4 miliardy korun a konečně pro projekty z oblasti ochrany a péče o přírodu a krajinu byla alokace finančních prostředků na podporu vybraných projektů stanovena na 2, 9 miliardy korun. Výzvy jsou určeny na individuální projekty, u nichž celkové náklady projektu nesmějí přesáhnout 50 milionů eur, včetně daně z přidané hodnoty.
Státní fond životního prostředí ČR poskytuje desítky konzultací týdně
„Výběrová kritéria, podle nichž budou hodnoceny projekty, byla nastavena ve spolupráci s žadateli i odbornou veřejností, a reflektují účelnost, efektivnost a hospodárnost. To se netýká pouze aktuálních výzev, ale vůbec fungování celého nového Operačního programu Životní prostředí,“ uvedl ministerský náměstek pro fondy EU Jan Kříž.
Jeho slova doplnil i ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, který řekl, že Státní fond životního prostředí ČR poskytuje od června desítky konzultací týdně nad připravovanými projektovými náměty žadatelů.
„Žadatelé mohou počítat i v případě výzev z nového Operačního programu Životní prostředí s efektivní administrací projektových žádostí v ambiciózních termínech, které jsme nastavili v loňském roce a v této strategii pokračujeme i letos,“ dodal ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Žadatelé o dotaci mohou využít ke konzultacím krajská pracoviště SFŽP ČR (v případě projektů PO 4 pak pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR), informace jsou rovněž uvedeny v aktuálním vydání měsíčníku Priorita a na webových stránkách nového Operačního programu Životní prostředí , kde je přesné a úplně znění výzev a kde žadatelé nalezenou vše potřebné.