Cílem tohoto pilotního projektu, na kterém spolupracuje Jihočeský kraj s ministerstvem průmyslu a obchodu, je zejména snížení energetické náročnosti budov v majetku kraje a zlepšení investiční politiky. Kraj díky tomu ušetří miliony korun ročně. Memorandum bylo podepsáno v pondělí 16. května.
„Jsme rádi, že právě náš kraj je první, se kterým ministerstvo na tomto inovativním projektu spolupracuje,“ uvedl Zimola a dodal, že podpisu memoranda předcházely dva roky intenzivních příprav.
Pomůže k šetrnému zacházení s přírodními zdroji
Zavedení energeticky úsporných opatření do praxe podle Zimoly nejen uspoří peníze, ale také pomůže šetrnému zacházení s přírodními zdroji. Kraj na tento projekt získá pro letošní rok finanční podporu od ministerstva průmyslu a obchodu ve výši pět milionů korun.
Mládek upozornil na to, že je potřeba snížit produkci emisí skleníkových plynů, v čemž by měl jít příkladem právě veřejný sektor. „Finanční příspěvek ministerstva je určen na zpracování studie proveditelnosti a projekt budeme nadále podporovat i metodicky,“ uvedl ministr.
Pro pilotní projekt má kraj připraveno zhruba 50 objektů. Ty budou posouzeny z hlediska spotřeb paliv, energie a vody tak, aby bylo dosaženo maximálních úspor. Pohybovat se mají ve výši několika milionů korun ročně.