„Soutěž má motivovat neprofesionální knihovníky v jejich práci a ocenit nejúspěšnější z nich. Z knihoven se zejména v malých obcích stává komunitní centrum pro setkávání občanů, pořádání volnočasových aktivit pro dospělé a děti a v tomto procesu je role neprofesionálních pracovníků velice důležitá. Svou činností zároveň přispívají k tomu, že si více lidí najde cestu i ke knize,“ sdělil radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek (KSČM).
V soutěži se hodnotí přístup do knihovny pro seniory a handicapované, otevírací doba a podpora obce, znalost a odbornost knihovníka, jeho zájem o sebevzdělávání, spolupráce se školami, motivační programy pro čtenáře, webové stránky, počet vypůjčených knih, velikost a přírůstek knižního fondu, vzhled knihovny, vývoj počtu čtenářů nebo počet akcí.
V rámci krajské koncepce regionálních funkcí knihoven je poskytována podpora více než 800 knihovnám Středočeského kraje, z toho je asi 720 knihoven tzv. neprofesionálních, tedy takových, v nichž službu zajišťuje neprofesionální knihovník za minimální odměnu.
Regionální funkce, na které dává kraj ročně přes deset milionů korun, zahrnují odbornou a metodickou pomoc, vzdělávání knihovníků a opakované zápůjčky knih z výměnného fondu Středočeského kraje všem podporovaným knihovnám. Činnost zajišťuje Středočeská vědecká knihovna v Kladně a čtyři další, tzv. pověřené knihovny: Městská knihovna Benešov, Knihovna města Mladá Boleslav, Městská knihovna Kutná Hora a knihovna Jana Drdy v Příbrami. Právě kladenská knihovna a pověřené knihovny nominují finalisty soutěže Středočeský Kramerius.
Oceněný knihovník obdrží i odměnu 4 000 korun a také logo vítěze soutěže, které si může umístit ve své knihovně. Slavnostní předání ocenění se uskuteční během Týdne knihoven v říjnu 2016.