ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 2,27. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

29.04.2011 8:50:42

Jan Kubice není jako ministr vnitra důvěryhodný

Jan Kubice není jako ministr vnitra důvěryhodný

Po svém jmenování do funkce ministra vnitra Jan Kubice prohlásil, že zatím nepřipravuje žádné personální změny. Vzápětí, během několika dnů, odvolal čtyři náměstky z pěti - Moroze, Salivara, France a Vaveru.

Jako důvod uvedl, že po vyhodnocení atmosféry dospěl k závěru, že současné vedení na vnitru není schopno vzájemné komunikace. Na to přišel pan ministr během několika dnů ve funkci? Nebylo rozhodujícím spíše to, že např. Salivar jako bývalý náměstek Ivana Langera měl na starosti vnitřní bezpečnost a znal tehdejší poměry u Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kterému v té době velel Jan Kubice?
 
Ministr Kubice dále uvedl, že zatím za Salivara a France bude jejich úseky řídit sám. V žádném případě pana ministra nepodceňuji, ale nevím, zda plně pochopil, že ministerstvo vnitra netvoří pouze policie a Hasičský záchranný sbor. Zatím se zdá těžko pochopitelné, že odvolal náměstka Františka Vaveru, který je odborníkem na státní správu. Rovněž tak odvolání náměstka pro ekonomiku France, aniž by se ministr Jan Kubice důkladně seznámil s ekonomickou situaci na vnitru, považuji za kaskadérství. Pro přímé řízení všech těchto oblastní nemá J. Kubice ani odpovídají odbornost, ani zkušenosti. Rozpaky také budí skutečnost, že si do vedení vnitra nový ministr Jan Kubice hodlá přivést jednoho ze svých nejbližších přátel, expolicistu Jaroslava Hrušku. Bývalý vedoucí týmu Pokr by měl podle informací zřejmě nastoupit na místo náměstka. Hruška vedl například zvláštní tým Pokr, který pátral po vrahovi podnikatele Mrázka. A byl to právě on, kdo spolu s Kubicem donesl do parlamentu takzvanou Kubiceho zprávu. Z policie pak ale nakonec odešel se slovy, že je znechucen. Je otázkou, koho dalšího si pan Kubice do klíčových pozic na vnitru ještě vybere a čí známý to bude.
 
Problematické bylo také působení J. Kubiceho na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Kubice působil ve funkci ředitele tohoto útvaru již od dob ministra vnitra Rumla. Přes některé úspěchy, které tento útvar zaznamenal, se však potýkal s vnitřními problémy a nedobrými vztahy s ostatními celorepublikovými útvary. Zveřejněním tzv. Kubiceho zprávy a její prezentací ve výboru pro obranu a bezpečnost 25. 6. 2006 (i když předložený materiál byl analyticky slabý, málo vypovídající, založený spíše na dohadech a domněnkách, které však nebyly nikdy průkazně doloženy) mohlo být výrazně ovlivněno vyšetřování jednotlivých trestních řízení. Předložením této zprávy, která měla varovat před prorůstáním organizovaného zločinu a politiky, mohlo dojít i ke zmaření možnosti získat důkazy k jednotlivým tvrzením a jejím zveřejněním i ke zmaření práce útvarů Policie ČR.
 
Dalším důvodem, proč je jmenování Jana Kubiceho do funkce ministra problematické, byly i nedobré vnitřní poměry v ÚOOZ (rozhovor s některými policisty vysílala i televize). Z tohoto důvodu odešla řada kvalifikovaných příslušníků s patřičným odborným vzděláním. Kubice si udělal z ÚOOZ jakýsi útvar s výsadním postavením v rámci policie, což bylo vzhledem k pravomocím a poslání tohoto útvaru nebezpečně zneužitelné.
 
Na základě výše uvedeného se domnívám, že Jan Kubice není jako ministr vnitra důvěryhodný a jeho první kroky ve funkci nasvědčují tomu, že svou funkci bude jen těžko zvládat.
 
Zdeněk MARŠÍČEK, stínový ministr KSČM pro resort vnitra
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama