Pokud dnes některé finanční skupiny ze západní Evropy, a zřejmě tedy i z Německa, financují velké investice v Rusku, je pokračování v obchodních sankcích zbytečné.
Jak Štěch správně řekl, v Rusku se nyní mohou vytvářet díky úvěrům ze západní Evropy nové výrobní kapacity, což ve svých důsledcích nahradí dovozy ze zahraničí – a to včetně dovozů z ČR, pochopitelně – vlastní produkcí. A touto cestou Rusko také skutečně jde.
Je dobře, že na zahájení výstavy Země živitelka, ve svém projevu prezident Zeman zmínil potřebu zrušení sankcí na vývoz zemědělských a potravinářských produktů do Ruska. Jediný výsledek, který sankce měly, totiž bylo posílení výkonu ruského zemědělství a ruského potravinářského průmyslu.
Letos se v Rusku očekává rekordní sklizeň obilí a rekordní vývoz pšenice ze země. Odhady hovoří o exportu 25 – 30 milionů tun. A tato pšenice na světových trzích nahradí očekávané výpadky produkce zemí EU, především Francie a Německa. Zkrátka to, že jsme jako Evropané a Češi vyklidili ruský trh zemědělských a potravinářských produktů, je ekonomicky nevýhodné a Rusku to nejen neublížilo, ale dlouhodobě dokonce prospělo.
Je dobře, že se alespoň někteří čeští politici, konkrétně Zeman a Štěch, v této věci stavějí proti hlavnímu názorovému proudu evropských i českých politiků.